fbpx

Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne – recenzja

Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne – recenzja

Tytuł: Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne

Autorka: Anna Skiba

Ilustracje: Magdalena Jakubowska

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Wiele małych dzieci zmaga się z problemami wymowy. Rodzice czasami bardzo długo zwlekają, zanim finalnie zwrócą uwagę na taką przypadłość i zaczną działać. Marginalizują ją, wychodząc z założenia, że nie jest to sprawa priorytetowa – wszak nie zależy od niej zdrowie dziecka. Niektórzy myślą także, że to tylko przejściowy etap, szczególnie kiedy mówimy o trudnościach w wymowie dzieci przedszkolnych lub tym bardziej młodszych. 

 

Okazuje się jednak, że właściwe ćwiczenia buzi mogą nie tylko pomóc w odpowiednim wykształceniu aparatu mowy, ale i zapobiec wielu ograniczeniom w wysławianiu się w przyszłości. Mają także pozytywny wpływ na prawidłowe oddychanie, a nawet wydmuchiwanie nosa.

 

Trafionym sposobem na doskonałą zabawę oraz odpowiednie rozwijanie się są na przykład książki (co za niespodzianka na portalu Bajkochłonki!). W tym wpisie chcę opowiedzieć o ostatniej nowości Wydawnictwa Mamania ,,Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne”. 

 

 

Ich autorką jest Anna Skiba, która profesjonalnie zajmuje się neurologopedią kliniczną oraz opieką logopedyczną. Dodatkowo powadzi terapie z dziećmi z wadami wymowy i zaburzeniami komunikacji. To także osoba, która w kreatywny sposób potrafi przekazać swoją wiedzę i zachęcić do zaangażowanego… czytania!

 

W tej książce przedstawia rozmaite zwierzaki i pokazuje jak jedzenie twardego pokarmu może mieć zbawienne skutki! Obserwując świnki morskie (być może tutaj powinny pojawić się jako kawie), kotki, konie, małpki, wiewiórki, muflony, króliki, pandy, chomiki i jelenie, znajdujemy inspiracje do ciekawych ćwiczeń.

Na niemal każdej rozkładówce znajdują się stałe elementy, np. krótki rys fabularny, przedstawienie postaci, określenie celu ćwiczenia, obrazki ilustrujące ćwiczenie wraz z opisem. Autorka pokazując jak radzą sobie zwierzaki w różnych sytuacjach, przekonuje, że dzieci także są w stanie wykonywać te konkretne ruchy językiem i buzią. 

Takie podejście przypomina nieco serię małych wyzwań. Narrator pyta: czy potraficie to zrobić? Odpowiadając, że: oczywiście, potraficie! Sami się o tym przekonajcie!

 

 

 

Na końcu ,,Na języka zwierząt. Historyjki logopedyczne” znajduje się część poświęcona rodzicom lub nauczycielom. Można odnaleźć tam wiele ciekawych porad. Warto jednak zapamiętać, że finalnie nawet tak udana książka nie zastąpi wizyty u logopedy. Polecam potraktować ją jako propozycję wspólnej zabawy z dzieckiem, a nie remedium na już istniejący problem.

 

Książka będzie odpowiednia dla dzieci od 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-777-Na-jezykach-zwierzat-Historyjki-logopedyczne.html?query_id=1

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--