Maria Montessori. Historia aktualna – recenzja

Tytuł: ,,Maria Montessori. Historia aktualna”

Autor: Grazia Honegger Fresco

Tłumaczenie: Jowita Maksymowicz-Hamann

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla rodziców

Ocena ogólna: bardzo przyjemna 

 

Recenzja:

Zapewne wiele osób słyszało już o systemie wychowawczym dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwanym metodą Montessori. Polega on przede wszystkim na rozwijaniu najmłodszych we wszystkich aspektach codziennego życia, a nie tylko skupianiu się na konkretnych dziedzinach. Duże znaczenie ma także otoczenie oraz nauczyciele, których odpowiednie podejście i umiejętności mogą znacznie wpłynąć na postępy w nauce. 

 

To wszystko jest jednak dużym uogólnieniem. Metoda Montessori to tak naprawdę szereg zaleceń i wytycznych, za którymi stoi niezwykła kobieta – Maria Montessori. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Mamania ukazała się książka ,,Maria Montessori. Historia aktualna” Grazii Honegger Fresco, która jest biografią włoskiej naukowczyni, edukatorki oraz wizjonerki. 

 

 

 

Maria Montessori była kobietą, która wzbudzała często wokół siebie sporo kontrowersji. Z jednej strony uważano ją za niepokorną feministkę, wychodzącą poza szereg intelektualistkę, a nawet mającą powiązania z ezoteryką agnostyczkę. Z drugiej, w niektórych kręgach była postrzegana jako przykładna katoliczka, wpływowa persona i wielka filantropka. 

 

Książka stara się pokazać każdą z jej stron. To niezwykle sumienne źródło zarówno jej wielkich osiągnięć jak i chwilowych słabości. W biografii przeczytamy więc nie tylko o jej naukowych tytułach czy kolejnych miejscach pracy i rezultatach wieloletnich badań, ale trudnych decyzjach jak np. tej o oddaleniu się od własnego dziecka, w celu uniknięcia skandalu pozamałżeńskiego poczęcia. 

 

W ,,Maria Montessori. Historia aktualna” prześledzimy perypetie jej życia od wczesnego dzieciństwa do zaawansowanego już wieku, a nawet będziemy mogli swobodnie wybiegać lub cofać się w czasie, dzięki świadectwom rozmaitych osób. Trzeba przyznać, że ta książka składa się z wtrąceń. Momentami zbyt głębokie zanurzanie się autorki w powinowactwa rodzinne robią się nużące. Łatwo wtedy stracić wątek i zniechęcić się do lektury. Kiedy jednak wytrwamy może nieco zbyt długi i szczegółowy wstęp, skupimy się wreszcie na głównej bohaterce. 

 

Jej stopniowe odkrywanie własnego przeznaczenia może być inspirujące dla wielu osób. Początkowe badania, poszukiwanie potwierdzenia w tym, co się właśnie odkrywa i powolne wdrażanie je we włoskie realia, staje się początkiem wielkiej rewolucji. Początkowo walka o dzieci upośledzone, które wówczas na równi były traktowane co dzieci z nabytymi chorobami psychicznymi, wreszcie zaczęła odnosić sukcesy. 

 

 

 

Naturalnie nie wszystkim spodobały się wdrażane przez edukatorów zmiany i nie rozumieli potrzeby innego, świeżego podejścia do zagadnienia edukacji. Do dziś w wielu szkołach (także w Polsce) stosuje się metody, które nawet instynktownie wydają się być niewłaściwie. Dlatego ta książka ,,Maria Montessori. Historia aktualna” jest tak bardzo potrzebna. Skorzystają na niej nie tylko rodzice pragnący wcielić zasady metody we własnym domu, ale także nauczyciele, edukatorzy oraz wszyscy dorośli pragnący spojrzeć na kwestię nauki nowym spojrzeniem. 

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-563-Maria-Montessori-Historia-aktualna.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Jak naśladujemy naturę? – recenzja premierowa
Następny wpis
Zestawienie książek o ekologii i przyrodzie dla dzieci
Tags: +100, +18, 2020, biografie, Grazia Honegger Fresco, Jowita Maksymowicz-Hamann, książki dla rodziców, Mamania, Maria Montessori, Maria Montessori. Historia aktualna, metoda Montessori, Montessori, Montessori biografia, recenzje książek, Wydawnictwo Mamania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja