Starcie królów. Edycja ilustrowana – recenzja

Tytuł: ,,Starcie królów. Edycja ilustrowana”

Autor: George R.R. Martin

Ilustracje: Lauren K. Cannon

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2019 (2000)

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

W 1996 roku został napisany pierwszy tom sagi, która dokładnie 15 lat później zadebiutowała na ekranie jako serial Gra o Tron. Szturmem podbiła ona Stany Zjednoczone, a następnie Stary Kontynent i cały świat. 

 

Autor George R.R. Martin nazwał ją ,,Pieśnią lodu i ognia”, w skład której finalnie miało wejść 7 książek. Do tej pory ukazało ich się tylko 5, dwie wciąż nie zostały napisane. 

 

,,Starcie królów. Edycja ilustrowana” to drugi tom sagi. Pierwszy raz została wydana w Polsce w 2000 roku. Po niemal 20 latach wznowiono ją, ubarwiając treść także doskonałymi ilustracjami Lauren K. Cannon. 

 

 

 

 

Kto choć trochę kojarzy tę opowieść, mógł także słyszeć o Westeros oraz 7 najważniejszych rodach, które niezmiennie od dziesiątek lat dążą do zawładnięcia Żelaznym Tronem i sprawowania władzy w całym Królestwie. ,,Gra o tron” jest właściwie ekspozycją. Miejscem, gdzie poznajemy bohaterów, wtłaczamy się w ramy czasu oraz konwencji.

 

,,Starcie królów” rozpoczyna się, kiedy Stannis Barathon obwołuje się królem, po śmierci swojego brata króla Roberta. Wyrusza na Królewską Przystań (która ma kluczowe znaczenie dla fabuły) i zdradza jedną z wielu tajemnic, że zasiadający obecnie na tronie Joffrey, wcale nie jest spokrewniony z poprzednim władcą (choć dotychczas uważany był za jego syna). 

 

Kiedy na Południu trwa walka o Żelazny Tron, na Północy mierzą się inne potężne rody – Starkowie wraz z Tully walczą przeciw Lannisterom. Geneza ich braku sympatii znajduje się przede wszystkim na początku pierwszego tomu, jednak jak to bywa już w powieściach, których akcja toczy się w czasach średniowiecza – najważniejszym powodem jest tu władza, a raczej jej brak.

 

 

 

 

Saga ,,Pieści lodu i ognia” to właściwie opowieść o ciągłym pragnieniu panowania, sławieniu swego rodu, walce o rodzinę i bliskich, heroicznych aktach odwagi i wielkich ucieczkach. To historia nieprzeciętnych charakterów, wewnętrznych przemian, miłości i nienawiści. To odkrywane przed czytelnikiem tajemnice, które spisane na tysiącach stron rysują obraz niezwykle realnego świata, który – choć latają w nim smoki, nie różni się zbyt wiele od naszego. 

 

 

 

 

Zadziwiające jest jak ,,Starcie królów” potrafi podobać się także i tym czytelnikom, którzy zazwyczaj stronią od fantastyki. Tę książkę czyta się jak doskonałą powieść historyczno-obyczajową. Mimo objętości – to dość lekka lektura, która wciąga i angażuje. Będzie odpowiednia dla nastolatków powyżej 17. roku życia oraz dla wszystkich dorosłych. 

 

Polecam szczególnie tym, którzy po obejrzeniu serialu, zdążyli już stęsknić się za bohaterami.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/starcie-krolow-edycja-ilustrowana.html

 

 

Poprzedni wpis
Charlie i Wielka Szklana Winda – recenzja klasyki
Następny wpis
Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego – recenzja
Tags: +100, +17, +18, 2019, fantastyka, George R.R. Martin, GOT, Gra o tron, książki, książki kolekcjonerskie, Lauren K. Cannon, Michał Jakuszewski, Pieśń lodu i ognia, recenzje książkowe, saga, Starcie królów, Starcie królów. Edycja ilustrowana, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja