fbpx

Co robisz z problemem? – recenzja

Co robisz z problemem? – recenzja

Tytuł: ,,Co robisz z problemem?”

Autor: Kobi Yamada

Ilustracje: Mae Besom

Tłumaczenie: Anna Kmiecik

Wydawnictwo: Levyz

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Problemy często pojawiają się niespodziewanie. Na jedne mamy wpływ, a nawet możemy być ich inicjatorami, a inne powstają niezależnie od nas i naszych decyzji. 

Najważniejsze to umieć sobie z nimi radzić i nie dać się im przytłoczyć. Taka nauka o ile w przypadku dorosłych wydaje się dość naturalna (choć nie w każdej sytuacji prosta), to już w odniesieniu do dzieci może być naprawdę poważną kwestią!

 

,,Co robisz z problemem?” to już druga książka twórców Kobi Yamada oraz Mae Besom, którą wydało Wydawnictwo Levyz. O pierwszej z nich ,,Co robisz z pomysłem? pisałam na początku roku. 

 

 

 

Najnowsza propozycja wydawnicza wpisuje się wizualnie w cały cykl, ale wydaje się iść krok dalej i porusza trudniejszy temat niż poprzedniczka. 

 

Głównym bohaterem książki jest mały chłopiec, który pewnego dnia zauważa, że ma problem. Nie wie skąd się wziął, ale wie, że nie czuje się z tym dobrze. 

Zastanawia się, co może z nim zrobić. Nie mając jednak żadnego doświadczenia i nie otrzymując żadnych rad – jest w kropce. 

 

Co więcej, jak to bywa z problemami, także i ten zaczyna rosnąć. Przytłacza małego chłopca nie tylko swoją obecnością, ale także świadomością tej obecności. Czasami bardziej martwi nas to, czego nie potrafimy zrozumieć, dokładnie tak było w tej książkowej sytuacji. 

 

 

 

Pozycja ma narastającą akcję, która stopniowo potęguje się w emocjach głównego bohatera i wizualnie, aż następuje (w sposób przenośny i dosłowny) – wybuch, czyli kulminacja. 

Okazuje się bowiem, że w chwili kiedy zostajemy postawieni pod ścianą mamy dwa wyjścia – możemy się albo poddać, albo stawić czoła problemom. 

Chłopiec nie mając nic do stracenia, decyduje się na drugą możliwość. Dzięki swojej decyzji odkrywa coś bardzo ważnego. Co takiego? Sięgnijcie do książki, a ona z pewnością miło Was zaskoczy. 

 

 

 

,,Co robisz z problemem?” to lektura pełna emocji, która pokazuje jak coś negatywnego można przekuć w pozytyw, jak z ułomności zrobić atut. 

 

Książkę wypełniają piękne i niezwykle bajkowe ilustracje, które przywodzą na myśl animacje studia Ghibli. Początkowa szarość wypełnia się kolorami, które jednocześnie podkreślają końcowe przesłanie lektury. 

 

,,Co robisz z problemem?” jest z całym przekonaniem bardzo interesującą książką, która może być dobrym fundamentem pod rozmowę o problemie – czym jest i jak sobie z nim radzić. 

 

Polecam ją od 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://levyz.pl/shop/co-robisz-z-problemem/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment