fbpx

Angara, córka Bajkała – recenzja

Angara, córka Bajkała – recenzja

Tytuł: ,,Angara, córka Bajkała”

Tekst: Irina Jertachanowa, Olga Jertachanowa

Ilustracje: Irina Jertachanowa, Olga Jertachanowa

Tłumaczenie: Agnieszka Matkowska

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Buriaci są narodem mongolskim, który zamieszkuje północną Azję, w pobliżu jeziora Bajkał. Wierzą w Wielkie Błękitne Niebo, w którym mieszkają ich bogowie. Mają niezwykły szacunek do gór, lasów i rzek. Żyją w zgodzie z naturą i ze sobą.

 

,,Angara, córka Bajkała” jest jedną z najstarszych legend buriackich. Niezwykłą opowieścią pełną metafor i opisywania rzeczywistości za pomocą nadprzyrodzonych zjawisk.

 

 

Osobami, które ją opracowały, są siostry, Irina oraz Olga Jertachanowe. Wspólnie stworzyły dzieło z zapierającymi dech w piersi ilustracjami, które różniąc się stylem doskonale się uzupełnią.

 

W książce przeważające miejsce zajmują właśnie obrazy. Tekstu jest niewiele. Zazwyczaj kilku zdaniowy opis wzbogaca osobna ilustracja. Nie wszystkie jednak dosłownie oddają to, co dzieje się w warstwie tekstowej. Wiele rysunków wydaje się ukazywać nastrój legendy, bez powiązania z fabułą.

 

To niezwykłe doświadczenie, szczególnie w książce dla dzieci. Sprawia wrażenie, że zaczynamy ją rozumieć i odczytywać dużo bardziej wnikliwie, niż inne historie. Także dzięki mnogim ilustracjom mamy pewność, że dzieci spędzą więcej czasu na ich oglądaniu, dostrzeganiu rozmaitych szczegółów i docenianiu różnorodności przedstawianych scen.

 

 

 

 

,,Angara, córka Bajkała” jest legendą o powstaniu dwóch rzek, które znajdują ujście w Bajkale. Młoda dziewczyna, córka wojownika zakochała się w Jeniseju. Odrzuciła wszystkie propozycje zamążpójścia od innych kandydatów, takich, których akceptował jej ojciec, Bajkał. Zamiast tego przyjmowała niewinne prezenty od młodego władcy ziem zachodnich. Przyjęła od jego posłańca, jaskółki śnieżyczkę oraz gałązkę cedru. Kiedy Bajkał się o tym dowiedział, wpadł w złość i zaczął planować jej wesele z pierwszym kandydatem, który się oświadczy. Dziewczyna opuściła dom i wyruszyła na spotkanie z ukochanym.

 

Mimo że Bajkał próbował ich rozdzielić, kochankowie zamienili się w rwące potoki i połączyli ze sobą na zawsze. W ten właśnie sposób powstały do dziś znane rzeki, Angara i Jenisej.

 

 

 

 

To piękna legenda o potędze miłości oraz jednocześnie doskonała opowieść na wytłumaczenie najmłodszym nadania takich imion rzekom. Uwrażliwia czytelników na otaczającą ich przyrodę oraz zachęca do zapoznawania się z historią różnych miejsc. Podkreśla także tajemniczy i niezwykły charakter jeziora Bajkał, jednego z najstarszych i najgłębszych na świecie.

 

Książkę ,,Angara, córka Bajkała” polecam dla wszystkich czytelników od 6 lat do późnej starości. Sposób opowiadania tej legendy i jej magiczny nastrój, przeniosą Was w świat wielkiego uczucia i niczym nieskrępowanych możliwości.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1549/Angara–corka-Bajkala

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment