Rekin Nudojad oraz Nelka i piesek Fafik – recenzja

O serii ,,Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont Polska jeszcze nie pisałam, a to bardzo ciekawy program dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Jego celem jest pomoc w nauce czytania, zachęcanie młodych osób do częstszego sięgania po książki oraz przemycania w nich ważnych treści dla rozwoju maluchów (bez zbędnego moralizowania).

 

Seria podzielona jest na 3 poziomy. Pierwszy przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników. W książkach oznaczonych kolorem żółtym znajduje się tylko 150-200 wyrazów. Zawarte w nich historie charakteryzują się krótkimi zdaniami. Do ich napisania wykorzystano tylko 23 podstawowe głoski oraz zawierają ćwiczenia głoskowania.

 

Poziom drugi jest oznaczony kolorem zielonym. Pojawia się w nim już więcej wyrazów, od 800 do nawet 900. Zdania, które składają się na historie są zauważalnie dłuższe i bardziej złożone. Pojawiają się elementy dialogu. Przy ich pisaniu, korzystano z 23 głosek oraz ,,h” i podobnie jak w poziomie pierwszym, zawierają ćwiczenia głoskowania.

 

Jest jeszcze poziom trzeci, czerwony. Charakteryzuje się on jeszcze większą ilością wyrazów w tekście. Historie są także bardziej złożone, ale o nim opowiem innym razem.

 

W tej recenzji skupimy się przede wszystkim na poziomie pierwszym oraz drugim, a za przykłady, posłużą dwie nowości Wydawnictwa Egmont Polska.

 

 

 

 

Tytuł: ,,Rekin Nudojad”

Seria: Czytam sobie. Poziom 1

Autor: Rafał Witek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Rekin Nudojad” to bardzo prosta historia, pełna zabawnych gier słownych, zrozumiałych nawet dla dzieci. Oczywiście takie sformułowania jak ,,Ten ocean jest za spokojny!” może nie zrozumieją jeszcze przedszkolaki, ale dzieci z podstawówki na pewno już rozbawi!

 

Bajka jest o rekinie, którego dopada nuda. Postanawia popłynąć do starego wraku statku, jednak tam jego płetwa klinuje się pomiędzy starymi deskami. Na szczęście na pomoc przybywa mu ,,krab ratunkowy”, który za pomocą silnych szczypiec uwalnia rekina z opresji. Historia kończy się podwójnie szczęśliwie, bo maluch zyskuje nowego przyjaciela i bezpiecznie wraca do domu.

 

Jestem wielką fanką talentu Joanny Rusinek, i tym razem jej ilustracje także bardzo wzbogaciły tę książkę. Wzmacniają humor, przemycany do nas w warstwie tekstowej i czynią tę prostą historię głębszą i bardziej wymiarową.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Czytam-sobie.-Rekin-nudojad.-Poziom-1,10345491,p.html

 

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Nelka i piesek Fafik”

Seria: Czytam sobie. Poziom 2

Autor: Dorota Łoskot – Cichocka

Ilustracje:  Dorota Łoskot – Cichocka

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją / dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Już na wstępie dowiadujemy się, że historia Fafika to historia zupełnie prawdziwa (no może pomijając imię głównego bohatera, bo Fafik jest w rzeczywistości Kreską). Taka informacja zwiększa wartość książki i jeszcze bardziej zachęca do jej przeczytania.

 

,,Nelka i piesek Fafik” opowiada historię dziewczynki, która zauważyła jak coś kręci się przy samochodzie. Nie była pewna czy to kuna, kot, a może tygrys, ale wspólnie z tatą ustaliła, że najłatwiej będzie to coś wybadać za pomocą kotleta. I rzeczywiście. To coś okazało się bezdomnym pieskiem, który z przyjemnością zjadł zaoferowany mu posiłek.

 

Rodzina jednak nie od razu była jednomyślna, co do jego przyjęcia. Jak rozsądnie zauważyła mama Nelki, pies w domu to ogromna odpowiedzialność. Ten obowiązek wiąże się ze spacerami, odpowiednią karmą oraz weterynarzem.

Książeczka zwraca uwagę, że taka decyzja powinna być jednomyślna i świadoma.

 

Poza tym, podobnie jak w ,,Rekinie Nudojadzie” ilustracje są bardzo ładne i z przyjemnością także ogląda się tę historię.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Czytam-sobie.-Nelka-i-piesek-Fafik.-Poziom-2,10345475,p.html

 

 

Seria ,,Czytam sobie” to bardzo wartościowe książki, na pewno dzięki doskonałemu doborowi autorów i ilustratorów, którzy dla niej tworzą. Mam jednak wrażenie, że dzięki dodatkowym pomysłom, które zrealizowano przy okazji tego programu, jest on jeszcze bardziej ciekawy.

 

Do każdej części dodano okrągłe naklejki, nawiązujące do historii. Na skrzydełku tylnej okładki są także pytania, które pomogą sprawdzić umiejętność czytania lub słuchania ze zrozumieniem.

 

Bardzo polecam zarówno ,,Rekina Nudojada”, jak i ,,Nelkę i pieska Fafika”. To książki, które są w dobrych cenach, nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo na pewno są warte, żeby je przeczytać.

 

Poprzedni wpis
Okropny rysunek! – recenzja premierowa
Następny wpis
Narodziny – recenzja książki dla dzieci
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja