➜ Tytuł: Mój pierwszy atlas świata z globusem
➜ Autorzy: David Hawcock, Francesco Tomasinelli, Giulia Antonello
➜ Tłumaczenie: Karolina Tudruj-Wrożyna
➜ Wydawnictwo: Jupi Jo!
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Nie miałam pojęcia, że mój prawie 2-letni syn wykazuje takie zainteresowanie geografią, dopóki nie pokazałam mu tej książki! Mówię oczywiście pół żartem, pół serio, bo choć jest jeszcze za mały na tak abstrakcyjne myślenie jak skala Ziemi czy nieskończoność kosmosu – z pewnością potrafi docenić udany przykład inżynierii papieru Davida Hawcocka.
Trójwymiarowy globus w książce dla dzieci
Mój pierwszy atlas świata z globusem to książka kartonowa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Jupi Jo. Od wszystkich innych atlasów dla dzieci wyróżnia ją m.in. pierwsza rozkładówka, która po rozłożeniu ukazuje… trójwymiarowy globus!
Co prawda, żeby osiągnąć idealną kulę, trzeba odpowiednio delikatnie i umiejętnie rozchylić strony (lub najlepiej własnoręcznie nieco napiąć sznurek), ale efekt naprawdę robi wrażenie!
Gwarantuję, że dzieci nie będą mogły powstrzymać się od kręcenia tego papierowego modelu i wskazywania na nim poszczególnych elementów (czyli zupełnie tak, jak ma to miejsce w tradycyjnym globusie).
Co warto wiedzieć o kontynentach?
W jaki sposób najłatwiej i najprościej wyjaśnić najmłodszym czym jest planeta, jak wygląda Układ Słoneczny czy co wyróżnia od siebie kontynenty? Kartonówka Mój pierwszy atlas świata z globusem to istotne fakty o geografii i kosmosie, zebrane w pigułce oraz przedstawione za pomocą prostych rysunków czy kilkuzdaniowych formuł.
Nie znajdziecie więc tutaj odległości wyrażanych w jakichś astronomicznych liczbach czy skomplikowanych definicji związanych z fizyką. Autorzy pisząc o wieży Eiffla podają jej wysokość w… żyrafach, a chcąc odróżnić Arktykę od Antarktydy wspominają o niedźwiedziach oraz naukowcach.
Dla kogo jest ta książka?
Ten wielki formatem atlas to również mnóstwo kolorowych ilustracji, na których można wypatrzeć sporo detali. Książka pokazuje różnorodność świata, zawiera sporo ciekawostek i zdecydowanie zachęca do dalszego zdobywania szeroko rozumianej wiedzy.
Mój pierwszy atlas świata z globusem jest pierwszym przystankiem do zainteresowania dziecka Ziemią, różnymi krajami, kulturami czy też przyrodą. Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się w przypadku dzieci powyżej 4 lat. Może być również udanym i oryginalnym prezentem.
Link do strony wydawnictwa: https://jupijo.pl/3-5/210-moj-pierwszy-atlas-swiata-z-globusem.html