➜ Tytuły: Gotu, Gotu. Ciacho, Gotu, Gotu. Jajo, Gotu, Gotu. Kaszka, Gotu, Gotu. Naleśnik
➜ Seria: Gotu, Gotu
➜ Autorka: Anna Jaroń
➜ Ilustracje: Anna Jaroń
➜ Wydawnictwo: Tekturka
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Nowa seria o gotowaniu dla najmłodszych? Zapowiada się pysznie! Niewiele jest takich tematów, które naprawdę interesują kilkumiesięczne/roczne dzieci. Rodzicom w dużej mierze zależy jednak, żeby zaszczepić w nich miłość do jedzenia. W jaki sposób można to zrobić?
Gotu, Gotu – czyli seria książek o gotowaniu dla maluszków
Jedną z możliwości (oczywiście oprócz samego podsuwania smakowitych kąsków) jest czytanie o jedzeniu w książkach. Żeby jednak eksperyment się udał i dzieci rzeczywiście zainteresowały się różnymi daniami, trzeba sięgać po te lektury, które zostały opracowane z myślą o tak małych odbiorcach.
Nakładem wydawnictwa Tekturka ukazał się ostatnio 4-częściowy cykl książek o nazwie Gotu, Gotu. Ich autorką oraz zarazem ilustratorką jest Anna Jaroń. Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że przypominają mi one odrobinę pozycję Zupa Aleksandry Brambor-Rutkowskiej. Na serię Gotu, Gotu składają się:
- Gotu, Gotu. Ciacho,
- Gotu, Gotu. Jajo,
- Gotu, Gotu. Kaszka,
- Gotu, Gotu. Naleśnik.
Słuch, smak, dotyk, węch, wzrok
Gotu, Gotu ma kilka atutów, dzięki którym może ,,kupić sobie” uwagę dzieci. Pierwszym i zarazem tym, jaki najbardziej rzuca się w oczy jest kolor. Ilustracje wypełniają barwne z kontrastującymi akcentami przedmioty, które zarazem wydają się niezwykle dynamiczne.
Obrazkom towarzyszy tekst – melodyjny, rymowany, bogaty w onomatopeje i przymiotniki, a zarazem zbudowany z prostych zdań oraz w większości zrozumiałych dla dzieci słów. Co więcej, autorka postarała się, żeby narracja obfitowała w wyrażenia odnoszące się do wszystkich zmysłów.
Jeżeli jakieś dziecko nie było głodne przed lekturą – to po niej na pewno zgłodnieje! 😉
Element aktywnościowy w książkach
Mimo, że Gotu, Gotu przeznaczone są dla najmłodszych, to zaryzykowano w książkach z umieszczeniem prostych zadań aktywizujących. Wiele z nich będzie za trudne dla kilkumiesięcznego dziecka, ale już roczny maluch powinien poradzić sobie z nimi doskonale.
W Gotu, Gotu. Kaszka maluszek pomoże pszczółce dolecieć do ula, w Gotu, Gotu. Naleśnik wybierze ulubione nadzienie, w Gotu, Gotu. Ciacho zetrze przyprawy do mieszanki korzennej, a w Gotu, Gotu. Jajo wskaże składniki potrzebne do zrobienia jajecznicy.
Oczywiście, przepisy zawarte w książkach są uproszczone i pozbawione konkretnych proporcji. Jeżeli chcecie wykorzystać je w praktyce, prawdopodobnie lepiej oprzeć się na innym przepisie, a te z książki potraktować jako inspirację oraz ilustrację do wykonywanych przez Was zadań.
Pierniczki bez cukru
Osobiście jestem trochę zawiedziona Gotu, Gotu. Ciacho, gdzie autorka postanowiła wskazać cukier jako jeden z potrzebnych komponentów ciasta. Wiem, że wielu rodziców stara się go unikać możliwie jak najdłużej w jadłospisie dzieci.
Z powodzeniem można byłoby więc cukier tutaj pominąć, tym bardziej, że w trakcie swoich 10-sekundowych badań w przeglądarce, znalazłam 10 różnych przepisów na pyszne pierniczki bez cukru. Nie jest to duży zarzut w stronę książki, ale chyba wystarczający, żebym wybrałabym wszystkie pozycje z tej serii – bez tej jednej.
Finalnie wybór pozostawiam Wam, jednocześnie rekomendując zabawę w smażenie jajecznicy, mieszanie ciasta naleśnikowego czy przygotowywanie kaszki z cyklem Gotu, Gotu.
Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/c/Gotu%2C-Gotu/38