➜ Tytuł: Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją
➜ Autor: Richard Dawkins
➜ Ilustracje: Jana Lenzowa
➜ Tłumaczenie: Piotr Wawrowski
➜ Wydawnictwo: Helion
➜ Rok wydania: 2024
➜ Objętość: prawie jak encyklopedia!
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Latające smoki, rybokształtna machina latająca czy fororak (ptak potrafiący pożreć zwierzę wielkości owcy) – czyżbym nawiązywała do nowej powieści fantastycznej? Zupełnie nie! W tej recenzji przeczytacie bowiem o książce popularnonaukowej, która tłumaczy najbardziej niezwykły fenomen z jakim mamy do czynienia w przyrodzie, i nie tylko!
Najnowsza książka Richarda Dawkinsa
Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją to pozycja z tekstem Richarda Dawkinsa, autorytetu w zakresie biologii ewolucyjnej oraz matematyki. Poza tym, ten brytyjski zoolog, etolog i publicysta był także profesorem na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Znany jest ze swojej krytyki kreacjonizmu oraz medycy alternatywnej. Ten człowiek to mocno stąpający po ziemi naukowiec, który najbardziej na świecie ceni sobie badania oraz niezbite fakty. Jak więc doszło do tego, że napisał książkę o… marzeniach?
Mnóstwo pytań o lataniu
Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby fantazję łączyć z nauką – pod warunkiem, że jedno nie wyklucza drugiego. Tak właśnie jest z lataniem. Bez względu na to czy mówimy o skrzydłach ptaków, błonach między ramionami do szybowania czy budowie nasion roślin unoszących się w powietrzu, człowiek obserwując te cuda, może się nimi inspirować.
Pragnienie latania od zawsze towarzyszyło ludzkości. Początkowo zastanawiali się oni tylko: jak? Jak to możliwe, że coś wznosi się w powietrze? Z czasem pojawiły się kolejne wątpliwości – czy łatwiej latać tylko tym, którzy są mali? W jaki sposób niektóre ptaki są w stanie z taką szybkością i precyzją pikować w dół? Jak to możliwe, że inne z kolei, mogą latać bez odpoczynku wiele, wiele godzin?
W Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją dostajecie odpowiedzi na te pytania, a nawet jeszcze więcej. Autor przytaczając przykłady nie tylko z nauki, ale także literatury czy kultury, wyjaśnia sposób funkcjonowania różnych organizmów i inspiruje wynalazkami opartymi na podglądaniu przyrody.
Jak oprzeć się grawitacji?
W tej pozycji pełno jest fascynacji światem – jego pięknem i zagadkami. Richard Dawkins zaraża czytelników swoim sposobem patrzenia na rzeczywistość. Sięgając po Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją z jednej strony nastawcie się więc na porządnie zrealizowaną książkę popularnonaukową, ale z drugiej możecie liczyć na wrażenia zbliżone do lektury publicystyki.
Czy można mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do tych felietonów? Osobiście ubolewam nad brakiem twardej oprawy, ale trzeba przyznać, że na okładce znalazły się jednak ładne tłoczenia z folii, a do wnętrza książki wybrano przyjemny w dotyku papier.
Moim zdaniem, nie zaszkodziłaby także tej pozycji jeszcze jedna redakcja i korekta. Czasami mam wrażenie, że tłumacz zbyt dosłownie chciał przetłumaczyć słowa Dawkinsa, idąc na kompromis z lekkością oraz charakterem tekstu w odbiorze.
Poza tymi drobiazgami, Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją zachęcą Was do odkrywania podróży – czy to do świata wypełnionego wiedzą, ciekawostkami i faktami, czy taką pełną marzeń, w której wszystko jest możliwe – nawet oparcie się grawitacji.
Bardzo polecam jej lekturę osobom powyżej 13 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://helion.pl/ksiazki/na-skrzydlach-wyobrazni-walka-czlowieka-i-ewolucji-z-grawitacja-richard-dawkins,naskwy.htm#format/d