Jedynaczka – recenzja książki bez słów dla dzieci

Tytuł: Jedynaczka
Autorka: GuoJing
Ilustracje: GuoJing
Wydawnictwo: Mandioca
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Książki bez słów są trochę jak nieme filmy – przejmująca cisza jest ważną częścią ich fabuły. Sprawia, że przedstawiane treści trafiają do nas z większą intensywnością. Wydają się także jakby miały większe znaczenie.

W tej recenzji chciałabym opowiedzieć o książce, która jest niezwykła z co najmniej kilku powodów. ,,Jedynaczka” to autorskie dzieło GuoJing (郭婧), autorki pozycji obrazkowych, malarki i ilustratorki. Otrzymała za nią szereg nagród i wyróżnień. Zwyciężyła m.in. w:

  • The New York Times Best Illustrated Children’s Book of 2015,
  • The Wall Street Journal Top Ten Children’s Books of 2015,
  • Publishers Weekly Best Top Ten Children’s Books of 2015, Starred Review.

Jej kolejną książka jest ,,Stormy: A story aboud finding a forever home”, która, mam nadzieję, także ukaże się na polskim rynku!

CZYM JEDYNACZKA WAS ZASKOCZY?

,,Jedynaczka” jest niezwykła nie tylko ze względu na szereg nagród, które jej przyznano. To historia przedstawiona w formie komiksowych kadrów, w monochromatycznych kolorach, jednak z myślą o bardzo młodych czytelnikach.

Tytułowa bohaterka jest wzorowana na prawdziwej opowieści autorki. GuoJing wychowywała się w Chinach lat osiemdziesiątych, gdzie obowiązywała polityka jednego dziecka. Spędzała wiele czasu bez wiecznie zapracowanych rodziców. Często opiekowała się nią babcia, ale były momenty, kiedy zostawała w domu sama.

Pewnego dnia ojciec kilkulatki wsadził ją do trolejbusa, żeby ta dotarła do babci. Dziewczynka jednak usnęła i kiedy się obudziła, była już znacznie dalej, w miejscu którego nie znała.

KSIĄŻKA DLA DZIECI BEZ SŁÓW 

W ,,Jedynaczce” autentyczne wydarzenia łączą się z fantazją autorki. To książka, w której bohaterka sama wyrusza w podróż do babci, a rodzicom zostawia tylko krótki list. Kiedy jednak budzi się w autobusie, daleko poza miejscem przeznaczenia, czuje się bezradna i wystraszona. Ma jednak dużo szczęścia – spotyka niezwykłych przyjaciół, którzy pomagają jej wrócić do domu.

W tej książce choć nie pada ani jedno słowo, słychać melodię i dźwięki, jakie wydaje skrzypiący pod stopami śnieg lub majestatyczny wieloryb pływający wśród… chmur. 

,,Jedynaczka” jest książką, która toczy się w sferze fantazji, gdzie nie obowiązują zasady fizyki, a niektóre istoty przypominają małe, słodkie i puchate obłoki.  Mimo to udaje się tutaj przemycić kilka cennych rad.

KOMIKS Z PRZESŁANIEM

Dziewczynka wyrusza sama w podróż do babci, bo po prostu za nią tęskni. Ma dobre intencje, które jednak – w kontekście jej młodego wieku oraz braku doświadczenia, okazują się niewystarczające. Można to odczytywać jako przestroga, żeby nie próbować odbywać długich podróży samotnie, bez opieki dorosłego.

W ,,Jedynaczce” doskonale widać również niepokój rodziców, którzy poszukują swojego dziecka i czekają na jego powrót do domu. Pod tym względem, ale i dzięki podobieństwu scenerii w której rozgrywa się akcja, ta pozycja przypomina mi książkę ,,Sam w mieście”.

Polecam sięgnąć do pięknie wydanej ,,Jedynaczki” dzieciom już powyżej 4 roku życia. Można ,,czytać” tę książkę rodzinne, opowiadając samodzielnie fabułę (to świetne ćwiczenie dla maluchów!) lub po prostu oglądać ją, zachwycając się pięknymi, wręcz baśniowymi rozkładówkami.

Link do strony Wydawnictwa: https://mandioca.pl/katalog/komiksy/jedynaczka


Poprzedni wpis
Buzz Astral – zapowiedź filmu dla dzieci
Następny wpis
Baśniowa gospoda – recenzja gry dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Chiny, GuoJing, jedynaczka, komiks, komiks dla dzieci, komiksy, książka bez słów, książki dla dzieci, książki dla dzieci bez słów, Mandioca, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, samotność, tęsknota, Wydawnictwo Mandioca, zgubienie się, zima

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja