Kto to będzie? – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Kto to będzie?
➜ Tekst: Paola Vitale
➜ Ilustracje: Rossana Bossu
➜ Tłumaczenie: Joanna Ganobis
➜ Wydawnictwo: Libra
➜ Rok wydania: 2022
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Czym jesteśmy zanim się urodzimy? Jak bardzo zarodek człowieka przypomina zarodki zwierząt? Jak pięknie i poetycko można pokazać proces powstawania oraz narodzin?

,,Kto to będzie?” to nietypowa oraz bardzo oryginalna książka autorki Paoli Vitale oraz ilustratorki Rossany Bossu. Nakładem Wydawnictwa Libra ukazało się ostatnio kilka świetnych pozycji tej artystki, dlatego mogliście już u mnie trafić na takie tytuły jak: ,,Ogród meduz”, czyli wspólny projekt pań i ,,Jak drzewo” – autorska pozycja Bossu (sprawdźcie je koniecznie).

DARWIN I MALARSTWO

Książka ,,Kto to będzie?” to niedosłowna i pełna symboliki opowieść o potencjale (przynajmniej w jej pierwszej części). Na podstawie malarskich rozkładówek, które czasami przypominają plamę atramentu, a innym razem nabierają bardziej konkretnych kształtów, autorki snują historię o początkach istnienia na Ziemi.

Nie ma w tej pozycji wiele tekstu, szczególnie na początku. Zdecydowano się ograniczyć go tutaj wyłącznie do minimum – do pewnej esencji, która daje przestrzeń do własnych interpretacji oraz pozostawia miejsce na refleksję.

,,Każdy z nas gdy tylko się rodzi,

ma już do opowiedzenia własną historię.

To jakby wspomnienie długiej podróży,

ukryte głęboko w każdej z komórek naszego ciała.”

DRUGA CZĘŚĆ KSIĄŻKI

O ile w pierwszej części ,,Kto to będzie?” mamy prawdziwą galerię sztuki, to druga jej część jest już dużo bardziej teoretyczna. Sporo w niej przede wszystkim o Darwinie i jego ,,O powstawaniu gatunków”, selekcji naturalnej czy drzewie życia. 

Całość została opisana prostym, przystępnym językiem, który będzie zrozumiały nawet dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Inspirującym przesłaniem ,,Kto to będzie?” jest przede wszystkim – jednocześnie zachwyt różnorodnością jak i podobieństwami. Paola Vitale dzieli się z czytelnikami wnioskiem, że na początku naszej drogi istnienia nie ma wielu różnic pomiędzy człowiekiem, a np. jaszczurką. To fantastyczna uwaga, która zachęca dzieci oraz dorosłych do darzenia większym zrozumieniem i szacunkiem wszystkiego, co nas otacza.

KOMU POLECAM TĘ KSIĄŻKĘ

Jeżeli poszukujecie więc lektury, która byłaby bardzo przyjemnym wstępem do genetyki oraz ewolucji, koniecznie sięgnijcie po ,,Kto to będzie?”. Łącząc w sobie poetykę z nauką, tak jak w ,,Ogrodzie meduz” autorki udowadniają, że można tworzyć książki popularnonaukowe, które nie tylko kształcą, ale i inspirują.

Polecam ,,Kto to będzie?” wszystkim powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://wydawnictwo.libra.pl/?page_id=507


Poprzedni wpis
Rośnij – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Louca. Twarzą w twarz. Tom 2 – recenzja komiksu dla dzieci
Tags: +10, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Darwin, ewolucja, genetyka, Joanna Ganobis, książki dla dzieci, książki o nauce, książki popularnonaukowe dla dzieci, Kto to będzie?, Libra, nauka, Paola Vitale, recenzje książek dla dzieci, Rossana Bossu, Wydawnictwo Libra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja