Przygody psa i sowy. Bajki o uważności – recenzja

Tytuł: ,,Przygody psa i sowy. Bajki o uważności”

Autorka: Agnieszka Jankowska-Figaj

Ilustracje: Kamila Loskot

Wydawnictwo: CoJaNaTo?

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Jeżeli poszukujecie typowych bajek, w których najbardziej istotna jest fabuła i bohaterowie – źle trafiliście. ,,Przygody psa i sowy. Bajki o uważności” to bowiem książka, która szczególny nacisk kładzie na doskonalenie dzieci i samego siebie, poszukiwanie wewnętrznego spokoju i skupienie się na tym, co naprawdę ważne.

Jej autorką jest Agnieszka Najkowska-Figaj, a ilustracje stworzyła Kamila Loskot. 

 

 

 

W krótkich rozdziałach poruszane są rozmaite zagadnienia. Czytelnik poznaje dwójkę głównych bohaterów – tytułowego psa i sowę. Dzielą się oni ze sobą i innymi zwierzakami przemyśleniami na różne tematy. Czworonóg jest w tym duecie tym mniej doświadczonym, bardziej emocjonalnym i zarazem lekkomyślnym przykładem. Sowa to z kolei doskonała reprezentacja tego klasycznego ptaka – wyniosła, przepełniona mądrością i swego rodzaju instynktem. 

 

O ile bardzo łatwo polubić tego pierwszego bohatera, sowa wzbudza w czytelnikach i słuchaczach ambiwalentne emocje. Z jednej strony robi wrażenie swoim opanowaniem, z drugiej – można wysnuć wrażenie, że często stawia się ponad swoim rozmówcą. Nawet wtedy, kiedy udziela rad na psie smutki, można przypuszczać, że jej doświadczenia są ważniejsze od obecnego stanu emocjonalnego przyjaciela.

 

Główną rolą tej książki jest ćwiczenie uważności, stąd obok tekstów krótkich opowiadań, znajdują się także pytania pomocnicze oraz różnorodne ćwiczenia. Są one bardzo wartościowe i pozwalają nie tylko przyjemnie spędzić czas z dzieckiem, ale także lepiej się poznać i zagłębić we własne uczucia.

 

,,Przygody psa i sowy. Bajki o uważności” postrzegam więc przede wszystkim jako swego rodzaju podręcznik, którego rolą jest nauka. Podchodząc do tej książki jak do niezobowiązującej lektury można się zawieźć. Tekst został przygotowany w taki sposób, żeby zawsze coś z niego wynikało. Nie przypomina on na przykład bardzo lubianych przeze mnie i często polecanych przygód o żyrafie Bibi – tam autorka doskonale łączy wartościową treść z angażującą fabułą. Tutaj czytelnik jest ,,skazany” na ciągłą naukę – czy to słuchając sowy czy po prostu obserwując zachowanie bohaterów. 

 

 

 

 

Nie wiem też czy to celowy zabieg podkreślający pochwałę wolniejszego życia czy też decyzja powodowana innymi pobudkami, ale w ,,Przygodach psa i sowy” nie ma numerowych stron. Jest to o tyle nietypowe, że spis treści wskazuje na konkretne numery. Nie jestem też zachwycona składem – mam wrażenie, że ze względu na wiele pojedynczych akapitów czytam artykuł, a nie książkę. 

 

Poza tymi drobiazgami, ,,Przygody psa i sowy. Bajki o uważności” będą ciekawą książką dla każdego, kto poszukuje dla siebie i swojego dziecka wyciszenia, refleksji lub historii pozwalających lepiej zrozumieć różne emocje. Dowiecie się z niej jak uważnie oddychać i obserwować – zarówno to, co dzieje się dookoła jak i wszystko, co wydarza się wewnątrz. Polecam dzieciom powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://cojanato.pl/produkt/przygody-psa-i-sowy-bajki-o-uwaznosci/

 

 

Poprzedni wpis
Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek – recenzja
Następny wpis
Nowy w mieście – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja