Chłopiec z wyspy – recenzja

Tytuł: ,,Chłopiec z wyspy”

Autor: Max Ducos

Ilustracje: Max Ducos

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka

Wydawnictwo: Polarny Lis

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:wybitna

 

Recenzja:

Wyobraźcie sobie, że pod tapetą w Waszym pokoju jest ukryte przejście do niezwykłego świata. Pewnego dnia – zupełnie przypadkowo, odkrywacie je i bierzecie udział w przygodzie, o jakiej do tej pory nawet Wam się nie śniło!

 

,,Chłopiec z wyspy” to poetycki i piękny picturebook autorstwa Maxa Ducos’a. 

Główny bohater Tymek gniewa się na swoją siostrę i w akcie złości przypadkowo niszczy swoją tapetę. Kiedy zauważa, co się za nią znajduje, postanawia przejść na drugą stronę i odkryć tajemniczą wyspą. Zauważa tam także nietypową latarnię morską, a będąc w niej, poznaje chłopca o imieniu Morgan.

 

 

 

Za sprawą narracji pierwszoosobowej poznajemy całą historię z perspektywy głównego bohatera. Dowiadujemy się jakie emocje mu towarzyszą oraz co myśli o nowym koledze i jego opowieści. Morgan bowiem zdradza Tymkowi skąd pochodzi i jak wygląda jego rodzinna wyspa Orlandia.

Nie tylko opowiadana przez niego historia, ale i cała książka brzmią jak baśń, która zabiera czytelnika do niezwykłego świata morskich podróży i walki z mitycznymi potworami. Momentami można nawet poczuć dreszcz niepokoju, gdy na tafli wody pojawia się wielki, czerwony cień…

 

Najważniejszą kwestią w całej książce jest jednak odwaga i to, jak mały Tymek podziwia swojego starszego kolegę, zupełnie nie dostrzegając, że sam jest niezwykle odważny. 

 

,,Chłopiec z wyspy” to opowieść o przygodzie, o jakiej marzy każde dziecko! Pełnowymiarowe ilustracje, duży format książki oraz dobrze dopasowany tekst do rozkładówek dodatkowo umilą czytanie i sprawią, że do tej historii będzie chciało się niezmienne powracać. 

 

Autor wychodząc z bardzo prozaicznej sytuacji – kłótni rodzeństwa i humorów dorastającej siostry Tymka, stworzył opowieść o wyobraźni i o tym, jak wiele dzieci ucieka się do niej, nie mogąc sobie poradzić z otaczającą rzeczywistością. Malunek na ścianie chłopca stał się pretekstem do wymyślenia historii, w której malec mógł poczuć się potrzebny, lubiany i akceptowany. 

 

 

 

,,Chłopiec z wyspy” to książka, która doskonale nadaje się do głośnego czytania. Będzie pięknym pomysłem na prezent – zachwyci każde dziecko powyżej 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/45/Ch?opiec-z-wyspy

 

 

Poprzedni wpis
Zestawienie nowości od Wydawnictwa Publicat
Następny wpis
Sen Królewny – puzzle od Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Tags: +10, +11, +12, +13, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, Chłopiec z wyspy, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, latarnia morska, Max Ducos, Monika Szewc - Osiecka, morska przygoda, ocean, picturebook, Polarny Lis, przyjaźń, recenzje książek dla dzieci, rodzeństwo, Wydawnictwo Polarny Lis

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja