Moje pierwsze podróże – podwójna recenzja!

Wydawnictwo Sam kolejny raz zaskakuje swoich czytelników świetnymi kartonówkami dla najmłodszych oraz przedszkolaków.

O dwóch poprzednich – ,,Wielka księga pojazdów. Dźwig, traktor, koparkai ,,Wielka księga gospodarstwa. Cztery pory roku pisałam już poprzednio.

Wczoraj miały premierę kolejne dwie nowości, które odpowiadają na zapotrzebowanie w literaturze, dotyczące pierwszych podróży.

 

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy z wygodnego samochodu rodziców, musi przesiąść się w inny środek transportu. Czasami taki obrót sprawy jest spowodowany odgórną sytuacją, innym razem – to świadoma decyzja opiekunów, którzy chcą podróżować szybciej, wygodniej, a może nawet bardziej ekscytująco!

 

Zarówno w ,,Moich pierwszych podróżach samolotem” jak i w ,,Moich pierwszych podróżach pociągiem” najmłodsi zaobserwują całe mnóstwo intrygujących sytuacji, których będą chcieli doświadczyć samodzielnie. Te emocje można wykorzystać, kiedy przygotowujemy dziecko do jakiejś dłuższej drugi lub po prostu, kiedy pierwsza wielka podróż dopiero jest przed nim. 

Obie książeczki mają tekturowe, solidne strony. Ich formaty są idealnej wielkości – niezbyt duże, ale takiego rozmiaru, że wszystkie szczegóły są bardzo dobrze widoczne na ilustracjach. 

 

 

Tytuł: ,,Moje pierwsze podróże samolotem”

Seria: Moje pierwsze podróże

Autor: Susanne Gernhauser

Ilustracje: Wolfgang Metzger

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Przygodę z tą książką rozpoczynamy nietypowo, bo od samego centrum akcji – znajdujemy się na płycie lotniska. Wszędzie krążą samoloty, ludzie wysiadają z maszyn, bagaże są do nich pakowane, a wiele samochodów jeździ pomiędzy, żeby wszystkiego odpowiednio dopilnować.

 

Jednak już za chwilę mamy szansę zerknąć do samego wnętrza samolotu! Oglądamy kokpit, przekrój maszyny oraz możemy nieco przeczytać o funkcjonalności konkretnych części tego pojazdu. 

Kilku bohaterów przedstawiono nam także z imienia. Wiemy, że Ania i Krzyś odbywają podróż samotnie i opiekuje się nimi stewardesa, a dla Janka jest to pierwszy lot w życiu.

Dzięki tym kilku postaciom możemy uważniej prześledzić jak wygląda odprawa, kontrola czy zdanie bagażu. 

 

 

 

 

Czytelnicy mają szansę przekonać się także jak prezentuje się (i do czego służy) hala odlotów oraz jak przebiega lądowanie.

W tej książce autorzy zawarli całą esencję podróżowania samolotem. Wiele dzieci zachwyci się umieszczonymi w niej, wieloma maszynami, inne zainteresują się samym przebiegiem transportowania się w ten sposób, a jeszcze inni czytelnicy z przyjemnością będą wyszukiwać pojedynczych elementów na ilustracjach. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/sklep/

 

 

Tytuł: ,,Moje pierwsze podróże pociągiem”

Seria: Moje pierwsze podróże

Autor: Susanne Gernhauser

Ilustracje: Wolfgang Metzger, Peter Nielander

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Czas na bardziej krajową podróż! Pociągi to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych środków transportu. Znamy je od bardzo dawna, a wciąż fascynują i przyciągają kolejne grupy małych fanów.

 

Książka ,,Moje pierwsze podróże pociągiem rozpoczyna się od dworca kolejowego. To tutaj zaczyna się prawdziwa przygoda! Wcześniej warto jednak sprawdzić rozkład jazdy oraz numer peronu.

Na ilustracjach widać także przechowalnię bagażu, kiosk z pamiątkami czy Centrum Obsługi Klienta.

 

W tej pozycji także mamy kilkoro bohaterów, z pomocą których łatwiej będzie nam zrozumieć jak podróżuje się pociągiem. 

W książce znajduje się również wiele pojęć niespotykanych na co dzień, np. kozioł oporowy, pendolino czy maszynista. W duecie z realistycznymi ilustracjami bardzo łatwo zapamiętać ich znaczenie. 

 

 

 

 

Zarówno ,,Moje pierwsze podróże samolotem” jak i ,,Moje pierwsze podróże pociągiem” to bardzo dobrze wydane kartonówki, które niosą ze sobą wiele edukacyjnych wartości, ale będą również źródłem po prostu inspirujących sytuacji dla każdego dziecka. 

 

Charakterystyczna niemiecka ilustracja na której oddano wiele detali, przypomina fotografie, na których ktoś zatrzymał fragment jakiejś rzeczywistości. To wspaniały materiał do poszerzania swojej wiedzy o świecie.

 

Książki można traktować również jako wyszukiwanki. Na końcu każdej znajduje się rozkładówka z przedmiotami lub osobami, które warto odszukać na poprzednich stronach.

 

Bardzo polecam tę serię dzieciom już od 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwosam.pl/sklep/

 

 

Poprzedni wpis
Wielka księga supermocy – recenzja
Następny wpis
Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, 2020, Anita i Robert Jonczyk, blog książkowy, jak przygotować dziecko do lotu samolotem, jak przygotować dziecko do pociągu, kartonówki, książki dla dzieci, książki Montessori, książki w duchu Montessori, książki z  twardymi stronami, maszyny, Moje pierwsze podróże, Moje pierwsze podróże pociągiem, Moje pierwsze podróże samolotem, Montessori, Peter Nielander, pierwsza podróż samolotem, pociąg, recenzje książek dla dzieci, Sam, samolot, samoloty, Susanne Gernhauser, Wolfgang Metzger, Wydawnictwo Sam, wyszukiwanka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja