Koszmarny Karolek skończył 25 lat!

 

Tytuł: ,,Koszmarny Karolek. Paskudne początki”, ,,Koszmarny Karolek i odlot z polotem”

Seria: Koszmarny Karolek

Autor: Francesca Simon

Ilustracje: Tony Ross

Tłumaczenie: Maria Makuch 

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2019 (1994)

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Są tacy bohaterowie w literaturze dziecięcej, którzy mimo upływających lat, nic a nic się nie starzeją. 

Jednym z nich jest urwis – Koszmarny Karolek, który żyje wobec własnych zasad, nie ogląda się na konwenanse i… podnosi dorosłym ciśnienie.

 

Seria została napisana przez Franceskę Simon. Pierwszą książką był po prostu ,,Koszmarny Karolek” (po ang. ,,Horrid Henry”), wydany w 1994 roku. Od tego czasu powstało kilkanaście pozycji, które zawierają przynajmniej kilka krótkich opowiastek z życia chłopca oraz jego rodziny.

 

W tym wpisie chciałabym się przyjrzeć szczególnie dwóm ponownie wznowionym pozycjom przez Wydawnictwo Znak Emotikon.

 

 

 

,,Koszmarny Karolek. Paskudne początki” oraz ,,Koszmarny Karolek i odlot z polotem” w nowej odsłonie ujrzały światło dzienne w październiku tego roku. Pierwsza zawiera 4 bogato ilustrowane opowiadania oraz propozycje zabaw, z kolei druga to 4 opowiastki o Karolu.

Seria ta niezmienne już od przeszło 25 lat bawi i angażuje najmłodszych czytelników. Od prawie dekady jest ona także efektem współpracy doskonałego duetu, ponieważ na opowieści składa się nie tylko tekst, ale także niezwykle charakterystyczne i trafione ilustracje Tony’ego Rossa. 

 

 

 

Koszmary Karolek jest z pewnością bohaterem nietypowym. Takim, który odstaje od standardowej postaci, jaką kreuje się z myślą o młodych czytelnikach.

 

Chłopiec uczy asertywności, przekornego spojrzenia na świat oraz walki o własne zdanie. Pokazuje, że rodzice nie zawsze rozumieją swoje dzieci, czasami będąc zupełnie głuchymi na ich potrzeby (nie pierwszej wagi). 

 

W tej serii wszystko staje na głowie. Doskonały Damian – brat Karolka, wcale nie jest doskonały. Czytelnik mniej lub bardziej świadomie odczuwa do niego pewną niechęć. Z kolei Koszmarny Karolek zachwyca kreatywnością, otwartością oraz energią. Nie dostrzega się jego złych zamiarów, ale wyłączną chęć spełniania własnych ambicji (które czasami są po prostu fatalne w skutkach). 

 

 

 

Wybrane do tych dwóch książek opowiadania odwołują się do życia młodego ucznia szkoły podstawowej, ale także przytaczają wiele sytuacji z podwórka, czasu spędzanego z rodziną czy zajęć dodatkowych. Jestem przekonana, że w każdym domu będzie można odnaleźć pewne analogie do tego niezwykle zwariowanego życia bohaterów książki. 

 

Zupełnie nie dziwi mnie fakt, że te opowiastki święcą triumfy już tak długo. ,,Koszmarny Karolek” to klasyka, którą należy znać. 

Warto pamiętać, że nie wszyscy muszą być bez skazy. Dobrze jest czasami pozwolić i dzieciom, i dorosłym pobyć trochę niedoskonałymi. 

 

Linki do strony Wydawnictwa:

,,Koszmarny Karolek. Paskudne początki” https://www.znak.com.pl/ksiazka/koszmarny-karolek-paskudne-poczatki-francesca-simon-146988

,,Koszmarny Karolek i odlot z polotem” https://www.znak.com.pl/ksiazka/koszmarny-karolek-i-odlot-z-polotem-francesca-simon-146987

 

 

Poprzedni wpis
Złowieszczy baron – recenzja
Następny wpis
Niezwykła księga owadów – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +5, +6, +7, +8, +9, 1994, 2019, blog książkowy, brak dyscypliny, Francesca Simon, klasyka literatury dziecięcej, Koszmarny Karolek, Koszmarny Karolek i odlot z polotem, Koszmarny Karolek. Paskudne początki, krnąbrne zachowanie, krótkie historie, książki dla dzieci, Maria Makuch, niegrzeczne, niegrzeczny, podróż samolotem, recenzent książek, recenzent literacki, Tony Ross, wakacje, Wydawnictwo Znak Emotikon, Znak emotikon

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja