Czy to długo, czy krótko? – recenzja

Tytuł: ,,Czy to długo, czy krótko?”

Autor: Izabela Zięba

Ilustracje: Urszula Palusińska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Czas, jak wiadomo, jest pojęciem względnym. W zależności od sytuacji 5 minut może się niemiłosiernie dłużyć lub być chwilą jak mrugnięcie okiem. Jak jednak wytłumaczyć dziecku czym jest czas i dlaczego czasami mówimy – poczekaj jeszcze 10 minut, obiad będzie gotowy za pół godziny lub dzisiaj obchodzisz swoje 5 urodziny?

 

,,Czy to długo, czy krótko?” to piękny picturebook autorek Izabeli Zięby oraz Urszuli Palusińskiej wydany nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Tekst książki został wybrany za sprawą drugiej edycji międzynarodowego konkursu na projekt książki ilustrowanej dla dzieci Jasnowidze.

 

 

 

Składa się ona z 16 rozkładówek w których autorki pokazują, jak może być odbierany czas, w zależności od punktu widzenia. Korzystając z przykładów z życia codziennego opowiadają ile trwa minuta, 5 minut, 10 minut, 15 minut, 30 minut, 45 minut, godzina, 1,5 godziny, 2 godziny, 3 godziny, 10 godzin, 1 weekend, 1 tydzień, 2 miesiące, 1 rok i 18 lat.

 

Dzięki tym przykładom dzieci mogą oszacować, jak długo potrwa konkretna chwila w ich życiu. Co więcej, dowiedzą się także dlaczego godzina grania na komputerze jest duża krótsza, niż godzina spędzona na czekaniu na spóźniony autobus.

 

 

 

W zasadzie można tę książkę określić filozoficzno – fizyczną, a poruszający w niej temat uznać za inspirację względnością czasu Einsteina, przystosowaną jednak do percepcji najmłodszych czytelników.

 

Ciekawa jest także jej chronologia, która oprócz oczywistego zwiększania dystansu czasu, prowadzi do bardzo uroczego morału, sprawiając, że książka staje się czymś więcej, niż tylko opowieścią o czasie.

 

Warto wspomnieć także przy ,,Czy to długo, czy to krótko?” o ilustracjach, przypominających te klasyczne obrazki z książek dla dzieci sprzed lat. Mocne kontrasty, pozbawione detali postacie, ale duża ekspresja i głęboki światłocień bardzo dobrze komponują się z krótkim, ale i rzeczowym tekstem.

 

 

 

 

Polecam tę książkę dzieciom od 4. roku życiu. Zauroczy dorosłych i pomoże najmłodszym w bardziej świadomym odczuwaniu czasu.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-czy_to_dlugo_czy_krotko.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Niebieskie pigułki – recenzja
Następny wpis
Elmer i wyjątkowy dzień – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2019, bloger książkowy, codzienność, czas, czekanie, Czy to długo czy krótko?, Dwie Siostry, Izabela Zięba, Jasnowidze, książki dla dzieci, książki o czasie, miłość, nauka zegarka, picturebook, pojęcie czasu, przemijanie, recenzent, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, Urszula Palusińska, Wydawnictwo Dwie Siostry, Zegar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja