fbpx

🎶 Sonia w Krainie Sonostworów – recenzja cyklu 🎶

🎶 Sonia w Krainie Sonostworów – recenzja cyklu 🎶

Tytuł cyklu: ,,Sonia w Krainie Sonostworów”

Autor: Katarzyna Huzar – Czub

Ilustracje: Gosia Herba

Wydawnictwo: PWM (małe PWM)

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Przyznam się już na wstępie, że niestety moja edukacja muzyczna została zaniedbana bardzo dawno temu. Gdybym stanęła pod gradobiciem pytań jakiegoś małego dociekliwego umysłu i dotyczyłyby one zagadnień związanych z muzyką, zapewne poniosłabym sromotną klęskę.

 

Z tym większym entuzjazmem podchodzę do takich publikacji, które decydują się na przekazanie wiedzy specjalistycznej (bo taką są zagadnienia poruszające kwestie dźwięków), przybliżenia muzycznych terminów tym najmłodszym i uwrażliwiania ich na odgłosy otoczenia.

 

,,Sonia w Krainie Sonostworów” to cykl, który powstał z inicjatywy Anny Pęcherzewskiej – Hadrych oraz Katarzyny Huzar – Czub. Seria zawiera 3 książeczki w grubych oprawach oraz ze sztywnymi stronami, które tytułują się kolejno:

,,Alikwoty”, ,,Glissando” oraz ,,Ostinato”.

 

 

Ich główną bohaterką jest mała dziewczynka Sonia, która czy to za sprawą snu czy wyjątkowo wybujałej wyobraźni, doświadcza różnych dźwiękowych przygód. Każdorazowo spotyka jednego lub więcej Sonostworków, których pochodzenia należy upatrywać w ich nazwie. Sono oznacza bowiem dźwięk.

 

Przy okazji czytelnik poznaje znaczenie takich terminów jak właśnie alikwot, glissando, ostinato, kakofonia, sonatina, partytura czy aria.

 

Za pomocą prostego przekazu udaje się wytłumaczyć czym są te – na pierwszy rzut oka, skomplikowane pojęcia.

 

Każda książka to osobna i odrębna historia, jednak wspólnie dają całościowy pogląd na Krainę Sonostworów i wzajemnie się dopełniają. Łączy ich także strona wizualna, ponieważ do każdego tytułu zostały opracowane ilustracje przez tę samą artystkę – Gosię Herbę. Oszczędne w kolorach prace, z jedynym na pozycję dominującym kolorem są przez to bardziej charakterystyczne i łatwiej skojarzyć konkretną nazwę z treścią.

 

Krótkie bajki zostały opowiedziane dzieciom za sprawą wierszy. Rymujące się strofy są bardzo zgrabnie napisaną poezją.

 

,,Sonia w Krainie Sonostworów” to sympatyczna, ale i bardzo pożyteczna seria, która sprawdzi się w przypadku dzieci powyżej 2-ego roku życia. Nie wszystko jeszcze na etym etapie będzie dla nich zrozumiałe, ale dzięki, nomen omen, dźwięczności tekstów o muzyce, słuchacze z przyjemnością nadstawią ucha po więcej.

 

Link do strony wydawnictwa: https://pwm.com.pl/pl/sklep/kategoria/458/bajki-i-opowiadania/1

 

ZDJĘCIA

Alikwoty 🎶 Glissando 🎶 Ostinato

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment