Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania – recenzja

Tytuł: ,,Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania”

Autor: David Long

Ilustracje: Kerry Hyndman

Tłumaczenie: Dorota Malina

Wydawnictwo: Literackie

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena: wybitna

 

 

Recenzja:

Żyjemy w czasach, w których nie musimy codziennie walczyć o przetrwanie. Nie grożą nam wielkie niebezpieczeństwa związane z żywiołem, ale nie mamy także możliwości sprawdzenia siebie i wystawienia na próbę swojego charakteru. Wielu ludzi uprawia dlatego  sporty ekstremalne, wspina się wysoko w górach i bije rekordy.

 

Niezależnie jednak od tego, jaki jest motyw rozpoczęcia przygody, nie wszyscy potrafią zmierzyć się z przeciwnościami, które ze sobą niesie. Tylko nielicznym udaje się zachować wolę walki i wyjść cało z sytuacji, która na pozór wydaje się bez wyjścia.

 

Książka ,,Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania” spisana przez Davida Longa oraz zilustrowana przez Kerry’ego Hyndmana daje do myślenia i pozwala odzyskać wiarę w nieodkryty jeszcze potencjał ludzkiej siły charakteru.

 

 

 

 

Autor wyselekcjonował 23 niesamowite historie, które wydarzyły się naprawdę w ciągu ostatnich dziesiątek lat. Najwcześniejsza miała miejsce w 1823 roku i związana jest z postacią Gugh Glassa, trapera ze Stanów Zjednoczonych.

 

Co ciekawe, na podstawie tej historii nakręcono film pod tytułem ,,Zjawa”, w którym główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio. Podobnie było z inną opowieścią umieszczoną w książce, opisującą losy zdobywcy kanionów w Kolorado. Na podstawie tego wydarzenia powstał film ,,127 godzin”.

 

 

 

 

,,Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania”  zdecydowanie nie jest książką dla najmłodszych czytelników. Niektóre umieszczone w niej historie są drastyczne, np. te w których z głodu zabija i zjada się psy lub ta w której bohaterowi odpada skóra na skutek zatrucia. Z drugiej strony takie szczegółowe opisy pozwalają na lepsze zilustrowanie sytuacji, w których znalazły się opisywane postacie. Bez takich szczegółów autor nie byłby w stanie oddać stanu w którym znajdowały się wówczas osoby walczące o życie.

 

Zadziwiające w tych opowieściach jest to, że wiele bohaterów, których spotkało niebezpieczeństwo czy to w górach, na wodzie, czy na pustyni, postanawia wrócić i ponownie zmierzyć się z tym, co niemal ostatnio ich nie pokonało.

 

Autor pozostawia tutaj ocenę takiej decyzji do indywidualnej interpretacji czytelnika.

 

 

 

 

Z książki można jednak dowiedzieć się wiele ciekawostek: jak powstają ruchome piaski oraz co może nam grozić, kiedy w nich utkniemy, jak przeżyć bez wody na pustyni oraz w jaki sposób zdobywać pożywienie na morzu, nie mając wędki.

 

,,Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania”  to zbiór wspaniałych motywacyjnych historii przy których podziw miesza się ze wzruszeniem.

To opowieść o odwadze i niesamowitej woli życia bohaterów, którzy znaleźli się w takich sytuacji i byli w stanie zmierzyć się ze swoimi słabościami.

 

Polecam tę książkę dla dzieci powyżej 10-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4842/Niepokonani—David-Long

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis
Drzewo życzeń – recenzja
Następny wpis
Wszystkie dżinsy M. – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja