fbpx

Feluś i Gucio idą do przedszkola – recenzja

Feluś i Gucio idą do przedszkola – recenzja

Tytuł: ,,Feluś i Gucio idą do przedszkola

Autor: Katarzyna Kozłowska

Ilustracje: Marianna Schoett

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2018

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Opisywane przeze mnie do tej pory książki przygotowujące maluchy do zostania przedszkolakiem, opierały się głównie na pewnej prostej historii. Wyjątkiem był ,,Rok w przedszkolu”, który zakładał raczej zilustrowanie szczególnych wydarzeń z życia przedszkolaka (link do całej listy: https://bajkochlonka.pl/2018/08/01/lista-ksiazek-dla-przyszlych-przedszkolakow/ ).

 

Dzisiaj jednak chciałabym zaproponować wyjątkową książeczkę, która pokazuje przedszkole w etapach. Jest niezwykle pomocna nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.

 

,,Feluś i Gucio idą do przedszkola” to książka z kartonowymi stronami oraz zaokrąglonymi rogami, którą można czytać i oglądać z maluchami.

 

 

 

Właściwą historię poprzedza wstęp dla rodzica. Autorka, Katarzyna Kozłowska podkreśla, że pierwszy dzień jest najbardziej znaczący dla dziecka, które idzie do przedszkola. Radzi także w jaki sposób rozmawiać z maluchem oraz na co szczególnie zwrócić uwagę. W punktach wypisuje także swego rodzaju optymalny plan postępowania, który zminimalizuje stres dziecka oraz sprawi, że pierwszy dzień przedszkolaka stanie się wyjątkowy i piękny.

 

Przygotowanie dziecka do tego wydarzenia jest procesem. Wspólne przeczytanie jednej książeczki czy obejrzenie obrazków może być niewystarczające. Autorka podkreśla, że najważniejsze jest indywidualne podejście, rozmowa oraz nauka samodzielności.

 

W książce ,,Feluś i Gucio idą do przedszkola” każda rozkładówka to kolejny krok w przybliżaniu się do zostania pełnoprawnym przedszkolakiem.

 

 

 

 

Główny bohater w dobrym humorze rozpoczyna dzień. Nikt się nie spieszy, wszystko odbywa się spokojnie i bez nerwów. Feluś nie ukrywa jednak, że pożegnanie z mamą jest dla niego trudne. Nie warto zaprzeczać, że rozstanie będzie bezbolesne. Trzeba jednak podkreślić, że jest tylko tymczasowe.

 

Autorka opowiada także z perspektywy chłopca jak poznaje inne dzieci, jak wygląda posiłek czy jakie dodatkowe atrakcje czekają na maluchy w przedszkolu. Dzięki temu, że Felusiowi zawsze towarzyszy jego przytulanka Gucio, jest mu dużo raźniej.

 

Bardzo mi się podoba w tej książce, że nie stara się ona budować utopijnej wizji zostania przedszkolakiem. Dużo w niej o uczuciach, czym zachęca do rozmowy z dzieckiem. W prostych słowach opisuje rzeczywistość, będąc zrozumiałą nawet dla maluchów.

 

Piękne ilustracje Marianny Schoett dają poczucie bezpieczeństwa i doskonale uzupełniają tekst.

 

 

 

 

,,Feluś i Gucio idą do przedszkola” to fantastyczna książeczka dla dzieci już od 2-ego roku życia. Im wcześniej zacznie się rozmawiać na wymagające tematy, tym łatwiej będzie się oswoić maluchom z myślą o kolejnych wyzwaniach.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/felus-i-gucio-ida-do-przedszkola/2512/ksiazka.html#.W2mb-tgzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment