Tytuł: ,,Potworna”
Autor: MarcyKate Connolly
Ilustracje: Skottie Young
Wydawnictwo: Czy-tam
Rok wydania: 2016
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Hasła: recenzja, książka dla młodzieży, recenzje książek dla dzieci, 2016, Wydawnictwo Czy-tam, Czy-tam, potworna, MarcyKate Connolly, Skottie Young, fantastyka, dla młodzieży, baśń, magia, hybryda, nastolatka, Kymera, pierwsza miłość, książka o miłości, odwaga, dobroć, dorastanie, zamek, królewna, tajemnica
Ocena ogólna: wybitna
Dodatkowe atuty: UWAGA: bardzo wciągająca!
Recenzja:
Jeszcze ostatnie słowa rozbrzmiewają w mojej głowie po skończonej lekturze. Emocje, które we mnie wzbudziła są dość zaskakujące jak na fakt, że jest przeznaczona dla dzieci od 10 roku życia. Nie są one jednak spowodowane żadnymi kontrowersjami. Po prostu uważam ją za bardzo dobrą książkę.
,,Potworna”, bo o niej mowa, jest debiutem literackim MarcyKate Connolly. Przy 412 stronach tekstu nie ma się jednak poczucia dłużyzn czy niezręczności. Książka jest bardzo wciągająca, ma zręcznie przeprowadzoną dramaturgię z mnóstwem zwrotów akcji i kulminacyjnych momentów.
Kim jest jednak tytułowa ,,Potworna”?
Historię poznajemy dzięki narracji pierwszoosobowej. Główna bohaterka przedstawia się nam jako Kymera, w skrócie Kym i prawdopodobnie jest rówieśniczką czytelników do których skierowana jest książka.
Nie jest to jednak zwykła dziewczyna. Powstała na skutek pewnego eksperymentu, który wyszedł spod rąk jej Ojca. Nie można nawet do końca powiedzieć, że jest człowiekiem.
,,W jakimś celu – mówi, że szlachetnym – stworzył mnie z ogonem węża, skrzydłami ogromnego kruka, pazurami i oczami kota.” MarcyKate Connolly, Potworna, Dzień 4, str. 12
Rozdziały to ponumerowane dni w których toczy się akcja. Do każdego przypisana jest ilustracja, która może być małą podpowiedzią kto będzie pełnił główną rolę w danej chwili.
Krok po kroku, jesteśmy wprowadzeni i wtajemniczani w to, co dzieje się w mieście Bryre. Poznajemy bohaterów i często możemy odnieść wrażenie, że akcja nie dzieje się współcześnie, a raczej w dawnych czasach. W ,,Potwornej” dużo jest baśniowych elementów, począwszy od magicznych istot, złych czarowników, demonów nękających wioski czy niewytłumaczalnych zjawisk, które tożsame są z fantastyką.
Nie jest to jednak pusta, pozbawiona głębszego sensu historia. W ,,Potwornej” główna bohaterka mimo swojej odrębności widocznej na pierwszy rzut oka, bardzo podobna jest do współczesnej nastolatki. Może cierpieć z powodu braku akceptacji otoczenia, jest czasami naiwna i ufna. Przeżywa swoją pierwszą miłość, która często ją oślepia i odbiera umiejętność racjonalnego myślenia. Popełnia błędy, jak każdy i ma duszę romantyczki.
Kymera jest jednak przede wszystkim bohaterką pozytywną. Pełna jest dobroci i szczerych zamiarów. Nie da się jej nie lubić, a myślę, że młode czytelniczki z łatwością się z nią utożsamią.
Kiedy mówi się o tej książce jako całości, nie można nie wspomnieć o okładce. Jest naprawdę wyjątkowa. Ma bardzo interesującą fakturę, która być może przypomina nieco skórę węża lub smoka 😉
Jeżeli macie w swoim gronie dziewczynę, którą interesuje fantastyka, a oprócz tego nie przestraszy się objętości książki (ją naprawdę bardzo szybko się czyta!), to koniecznie polećcie jej ,,Potworną”.
Ja bardzo liczę, że to nie ostatnie słowo Wydawnictwa Czy-tam we współpracy z tą autorką i apeluję o przetłumaczenie jej kolejnych książek!
Link do kolorowanki, inspirowany książką: https://czy-tam.pl/images/czy-tam_kolorowanka_potworna_1.pdf
Książkę można dostać tutaj: https://czy-tam.pl/potworna.html