Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek – recenzja

Tytuł: ,,Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek

Autor: Monika Sylwia Ziemann

Ilustracje: Grażyna Rigall

Wydawnictwo: Novae Res

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Hasła: recenzja, książka dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, 2017, wiersze, wierszyki, wiersz, rymowanki, Novae Res, Monika Sylwia Ziemann, Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek, Grażyna Rigall, rymowanka, Piotr Fronczewski, lektor, zbiór

Ocena ogólna:  ma dużo zalet

 

Recenzja:

Dlaczego czytanie poezji dzieciom ma aż tak duże znaczenie? Dzieci i poezja to zdecydowanie dwa słowa, które są ze sobą tożsame. Aż dziwne jest to, że tak rzadko je ze sobą kojarzymy. Reakcje dzieci na poezję są wrodzone. To instynkt podpowiada najmłodszym, że poezja nie jest abstrakcją, ale czymś zupełnie naturalnym.

Może to wszystko ma swój początek jeszcze w brzuchu mamy, kiedy dziecko słucha bicia jej serca?

 

Najmłodsi są bardzo mocno związani z muzyką; czerpią przyjemność z rytmu, rymowania czy powtarzania. W jaki sposób najczęściej usypia się małe dzieci? Kołysząc je, bujając czy śpiewając kołysanki, a to wszystko po to, żeby uspokoić i wyciszyć małego nieśpiocha.

Oprócz tego, wiersze pomagają ćwiczyć pamięć oraz mogą wzmacniać relacje pomiędzy różnymi osobami (to tak jak ludzie, którzy są fanami tych samych piosenek).

 

 

 

,,Kotek Psotek, Karuzela, Kołowrotek” to zbiór wierszy autorstwa Moniki Sylwii Ziemann, które są napisane z przeznaczeniem dla najmłodszych. Nie warto doszukiwać się w nich skomplikowanych treści czy rymów.

Ich zadaniem jest spełniać proste przeznaczenie – bawić dzieci i lekko sygnalizować różne zagadnienia.

Wiersze nie mają żadnego wspólnego mianownika. Nazwa książki wzięła się od kilku wybranych tytułów wierszy, a tylko czasami na ilustracjach przewija się Kotek Psotek (możemy go odnaleźć na stronie 6, 8, 18 czy 46-stej).

 

 

Ilustracje są ogromnym atutem tej książeczki. Mamy do czynienia z ładnym, porządnym wydaniem, które powinno przetrwać dziecięce paluszki. Książka jest w grubej okładce, ma szyte, śliskie strony.

Grażyna Rigall stworzyła serię korespondujących ze sobą ilustracji, przeważająco przy użyciu farb akwarelowych. Oddały one nastrój szalonych sytuacji przedstawionych w wierszach. Mamy w nich do czynienia z kogutkami, które marnie skończyły, z łapserdakiem brudasem, który jest utrapieniem swoich dziadków, z urokami polskiej wsi, odpoczynkiem pod drzewem czy zebrą, która zamiast w paski, wolałaby być w kwiatki.

 

 

 

 

Podoba mi się, że pomiędzy wyborem wierszy panuje pełna harmonia. Część z nich ma pozytywne zakończenia, a wydźwięk pozostałych jest bardziej dramaturgiczny.

Autorce udało się też zawrzeć w tych krótkich rymowankach ciągi przyczynowo skutkowe, np. w ,,Czekoladzie”, gdzie objadanie się słodyczami, grozi obowiązkową wizytą u dentysty.

Książka została wzbogacona również o płytę CD z wierszami czytanymi przez Piotra Fronczewskiego. Według mnie to świetny wybór, ponieważ większość osób głos pana Piotra kojarzy z postacią, którą grał – panem Kleksem. A pan Kleks znany był ze swojej słabości do poezji.

 

 

,,Kotek Psotek, karuzela, kołowrotek” to bardzo sympatyczna książeczka, która na pewno przyniesie wiele radości małym czytelnikom. Sprawdzi się idealnie dla dzieci w wieku przedszkolnym lub trochę młodszych, a swoją ładną  ciekawą oprawą będzie ozdobą każdej biblioteczki.

Książkę możecie dostać tutaj: https://zaczytani.pl/ksiazka/kotek_psotek_karuzela_kolowrotek,druk

 

 

Poprzedni wpis
Słoneczne jajo – recenzja
Następny wpis
Ładnie, Bolusiu! – recenzja
Tags: 2017, Grażyna Rigall, Karuzela, Kołowrotek, Kotek Psotek, książka dla dzieci, lektor, Monika Sylwia Ziemann, Novae Res, Piotr Fronczewski, recenzja, recenzje książek dla dzieci, rymowanka, rymowanki, wiersz, wiersze, wierszyki, zbiór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja