Pantera – recenzja

Tytuł: ,,Pantera”

Scenariusz: Brecht Evens

Rysunki: Brecht Evens

Tłumaczenie: Agnieszka Bienias

Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy

Rok wydania: 2017

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

,,Pantera” to komiks, który na pierwszy rzut oka zapowiada się jako fantastyczna, kolorowa lektura dla uczniów szkoły podstawowej, czyli rówieśników głównej bohaterki komiksu – Krystynki. Kiedy jednak bardziej wczytuje się w jej historię, odkrywa się mroczną tajemnicę, która czasami nawet dorosłych może przyprawić o dreszcze.

 

Brecht Evens jest młodym, ale niezwykle obiecującym artystą komiksowym. Zdobył nagrodę na Haarlem Comic Festival oraz na Angouleme International Comics Festival za najlepszą holenderską powieść graficzną.

 

,,Pantera”, dzięki działaniom Wydawnictwa Timof Comics jest od 2017 roku dostępna także dla polskich czytelników.

 

 

 

 

Małej dziewczynce o imieniu Krystynka umiera kot. Był jej wieloletnim przyjacielem i najbliższym towarzyszem zabaw. Niestety ze względu na wiek i chorobę tata zawodzi go do weterynarza i szybko skraca jego cierpienia.

 

Krystynka bardzo to przeżywa. Kiedy opłakuje swojego przyjaciela, pojawia się tajemnicza Pantera. Nie wydaje się jednak być groźną bestią, jak większość panter, ale bardzo uprzejmym dżentelmenem, który z niebywałą charyzmą opowiada dziewczynce o swojej ojczyźnie – Panterlandii.

 

Bardzo szybko Krystynka zaprzyjaźnia się z przybyszem. Pantera wydaje się bardzo dobrze ją rozumieć. Mówi jej to, co bohaterka chce usłyszeć. Usypia ją do snu i przede wszystkim koi jej smutek po stracie kotki.

 

 

 

 

Autor przedstawia Panterę, jako zmiennokształtną postać, która w zależności od pory dnia i nastroju przybiera różne powłoki oraz kolory. Potrafi wpływać na otoczenie i sprawiać, że wydaje się ono ciekawsze.

 

Z pozoru ,,Pantera” jest emocjonalną opowieścią o małej dziewczynce, która musi pogodzić się ze śmiercią ukochanego zwierzaka. W rzeczywistości jednak w komiksie sięga się dużo głębiej w psychikę młodego człowieka. Opisuje się, jak kruche są dzieci i jak bardzo podatne na wpływy innych. Jak każda porażka, nawet najmniejsza, może na nich pozostawić nieodwracalny ślad oraz w jaki sposób psychika radzi sobie z trudnymi sytuacjami.

 

Krystynka podświadomie szuka ukojenia w wyobraźni. Kreuje sobie świat w którym czuje się bezpieczna i kochana. W rzeczywistości jednak otoczenie nie składa się tylko z kolorowych wrażeń, ale jest monochromatyczną i gorzką teraźniejszością z którą z tej pozycji nie można walczyć.

 

 

 

 

 

,,Pantera” to szalenie ważna opowieść. Jest niepokojąca i naruszająca strefę komfortu czytelnika. Pozwala jednak na pogłębianie wrażliwości i zwiększanie świadomości wśród młodzieży i dorosłych.

 

Polecam ten komiks wszystkim czytelnikom powyżej 16-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://timof.pl/katalog/Pantera/pokaz.html

CENEO: https://www.ceneo.pl/61424705#crid=244190&pid=19256

 

 

Poprzedni wpis
A to było tak… – recenzja
Następny wpis
Dobranoc, gorylku – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Czy komiks porusza tematy pedofilii, zoofilii, wiary itp?

  Odpowiedz
  • Bajkochłonka
   29 maja 2019 11:12

   Pani Magdo, z jakichś powodów Pani komentarz trafił do Spamu (czy podała Pani prawidłowy e-mail?), ale na szczęście udało mi się go odnaleźć 🙂
   Co do Pani pytania, komiks z pewnością nie jest dosłowny. Operuje przede wszystkim na metaforach, ale zdecydowanie nawiązuje do pewnego rodzaju traumy i braku poczucia bezpieczeństwa. Rzeczywiście można dopatrywać się w nim nawiązać do pedofilii. Nie łączyłabym go jednak ani z zoofilią (ponieważ tytułowa pantera w zasadzie jest człowiekiem, to zakamuflowany dorosły), ani z wiarą. Tak jak napisałam na początku recenzji – to zdecydowanie nie jest pozycja dla dzieci ze szkoły podstawowej (mimo, że początkowo warstwa graficzna może na to wskazywać). To książka dla osób powyżej 16. roku życia. Książka o której trzeba po lekturze porozmawiać, bo ona daje bardzo szerokie pole do konwersacji. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂 W razie gdyby były jeszcze jakieś kłopoty z widocznością komentarzy, proszę śmiało pisać bezpośrednio na e-mail podany w zakładce ,,Kontakt”. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   • Dziękuję za odpowiedź i to tak wyczerpującą. Już wszystko wiem o tej książce i odpowiedziała Pani na wszystkie pytania, które zrodziły się w głowie. Już wiem co robić. Dziękuję :*

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja