Filip, lis i magia słów – recenzja

Tytuł: ,,Filip, lis i magia słów”

Autor: Elżbieta Zubrzycka

Ilustracje: Klara Wicenty

Fotografie: Elżbieta Zubrzycka

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Najgorszą ze wszystkich chorób jest negatywizm, czyli brak wiary i poczucie beznadziejności. Bardzo łatwo się nią zarazić i bez trudu można ją przekazać innym. Szczególnie rodzice powinni uważać, żeby nie uczyć jej swoich dzieciom.

 

Nie bez powodu mówi się, że wiara czyni cuda, a wiara we własne możliwości może odmienić losy człowieka.

 

Podobnie jak ocaliła małego zajączka, Filipa, bohatera serii książek o niezwykłych przyjaźniach między zwierzętami.

 

,,Filip, lis i magia słów” to już 4 część opowieści o Wielkim Lesie Elżbiety Zubrzyckiej. I tom, czyli ,,O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” jest lekturą w drugiej klasie szkoły podstawowej. Dokładnie opisuję ją w tej recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/10/11/o-zajaczku-filipie-ktory-ze-strachu-dokonal-wielkich-czynow/

 

 

 

,,Filip, lis i magia słów” to najnowsza książka, równie mądra i poruszająca ważne wartości, jak jej poprzedniczka. Główny bohater najpierw poznaje zająca z zupełnie innym podejściem do świata, niż on sam. Później, wspólnie z rodzicami zaczynają grać w ,,Ja jestem”, która finalnie pomaga mu wyjść z opresji.

 

To niezwykła zabawa, która polega na mówieniu o sobie tylko pozytywnych rzeczy. W obecności bliskich, którzy je potwierdzają, nabiera się przekonania o własnej wartości. Uczy się doceniać siebie i nie trzeba więcej udowadniać swoich cech, o których ma się przekonanie, że są znane innym istotom.

 

Gra ,,Ja jestem” to także zdobywanie umiejętności komplementowania oraz odbierania pochwał, które w dzisiejszych czasach są bardzo często zaniedbywane na poczet wysławiania wyłącznie swojej osoby.

 

 

 

 

 

Zajączek Filip w najbardziej dramatycznym momencie książki, wpada do dołu. Ale nie jest tam sam, towarzyszy mu lis, który go ścigał. Zajączek jest przerażony, ale rudzielec zapewnia go o swojej niewinności. Mówi, że chce się z nim zaprzyjaźnić.

 

Z tej historii wypływa wiele pięknych morałów, ale jeden szczególnie zapadł w moją pamięć. Filip mówi do lisa, że na zaufanie trzeba sobie zasłużyć czynami, a piękne słowa to za mało. Rudzielec, żeby zdobyć zajączka za przyjaciela, musi pokazać mu, że nie ma złych zamiarów oraz jest gotów do porzucenia poprzednich przyzwyczajeń.

 

Książka uczy także tolerancji i patrzenie na osoby ponad pryzmatem przyzwyczajeń i stereotypów. Komentarz na końcu pozycji od autorki, skierowany do rodziców, wychowawców i nauczycieli, pozwala jeszcze bardziej zagłębić się w przemycane wartości.

 

Na początku miałam wrażenie, że ,,Filip, lis i magia słów” jest może nieco przegadana. Z drugiej strony autorka buduje dramaturgię na dialogach, a rozmowy nie mają demagogicznego tonu. Udało się jej w tak stosunkowo krótkiej książce przekazać wiele cennych uwag dotyczących nie tylko wychowania, ale także funkcjonowania w społeczeństwie.

 

 

 

 

 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 4-ego roku życia. Jestem przekonana, że wspólne czytanie jej z rodzicami wiele je nauczy i spędzą miło czas.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwp.pl/filip-lis-i-magia-slow.html

 

Poprzedni wpis
Chłopiec zwany Gwiazdką – recenzja
Następny wpis
Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zegar czarnoksiężnika – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2018, Elżbieta Zubrzycka, empatia, Filip lis i magia słów, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, GWP, Klara Wicenty, książki dla dzieci, książki o wychowaniu, lis, odwaga, przyjaźń, recenzje książkowe, strach, tolerancja, wychowanie, Wydawnictwo GWP, zaufanie

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Ludziom trudno jest przyjmować komplementy, a często też mówić je innych. Warto już od najmłodszych lat się tego uczyć. Sądzę, że zabawa w „Ja jestem” byłaby całkiem dobrym pomysłem nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Bajki mogą nas nauczyć niejednej prawdy o życiu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja