Nie od dzisiaj mówi się, że książki są oknem na świat – zazwyczaj w kontekście bardziej symbolicznym, niż dosłownym, jednak jak się okazuje, można i tak. Seria rozbudowywana przez Wydawnictwo Tekturka to już trzy tomy popularnonaukowych pozycji, do których można śmiało zajrzeć bez ich otwierania.
Cykl Papierowy Świat zawiera część o kosmosie, o której już pisałam, ale także dwie zupełnie nowe: Planeta Ziemia i Ocean. Trudno oprzeć się wrażeniu, że każda kolejna jest lepsza od swojej poprzedniczki.
➜ Tytuły: Papierowy Świat. Planeta Ziemia, Papierowy Świat. Ocean
➜ Seria: Papierowy Świat
➜ Autorka: Ruth Symons
➜ Ilustracje: Bomboland, Gail Armstrong
➜ Tłumaczenie: Agata Mietlicka
➜ Wydawnictwo: Tekturka
➜ Rok wydania: 2026
➜ Objętość: chudzina
➜ Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Popularnonaukowe książki dla dzieci z wycięciami i okienkami
Dziecko, które bierze w swoje ręce nową książkę, czuje się trochę jak odkrywca na morzu wiedzy. Tym bardziej, kiedy ma do czynienia z Papierowym Światem. Każda bowiem z tych trzech wspomnianych powyżej pozycji oferuje atrakcje, których próżno szukać w innych lekturach popularnonaukowych.
Przygoda zaczyna się już od dużego wycięcia w przedniej okładce, ale to dopiero początek. Wszystkie rozkładówki składają się na liczne otwory, warstwy, okienka, klapki czy zaprojektowane brzegi stron w taki sposób, żeby doskonale współgrały z wizualnymi aspektami tych pozycji. Biorąc pod uwagę to, że wiele z tych papierowych niespodzianek nie jest widocznych na pierwszy rzut oka, stopniowe ich odkrywanie sprawia dodatkową przyjemność.
Na końcu artykułu znajdziecie kod rabatowy na pojedynczą książkę z tego cyklu lub całą serię.


Planeta Ziemia. Papierowy Świat
W Planecie Ziemi najlepiej widać, jak dobrze ta forma może służyć treści. To książka o budowie świata, więc naturalnie potrzebuje przekrojów, warstw, struktur i zależności, żeby w odpowiedni sposób pokazać jej tematykę. Papierowe wycięcia pomagają tutaj zrozumieć, że Ziemia jest żywym, dynamicznym układem, na którym ciągle odbywa się masa złożonych, ale fascynujących procesów.
Za stronę wizualną odpowiada Bomboland – włoskie studio ilustracji stworzone przez Maurizia Santucciego i Elisę Cerri. Studio działa od około 2007 roku i pracuje zarówno przy projektach wydawniczych, jak i reklamowych. Daje się to wyczuć w tej książce. Każda rozkładówka ma w sobie coś z plakatu czy infografiki. Jest bardzo przejrzysta, a jednocześnie zawiera sporo elementów, które potrafią przykuć uwagę odbiorcy. Kolory są intensywne, a szczegóły zaprojektowane w taki sposób, żeby dziecko miało podwójną radość z ich odkrywania.




Planeta Ziemia dobrze sprawdzi się u małych odbiorców, którzy często zadają pytania o to, co jest pod nami, skąd się biorą rzeki, jak działa wulkan czy dlaczego krajobraz nieustannie się zmienia. Nie jest to kompendium wiedzy, w którym znajdziecie odpowiedzi na każde pytanie, ale efektowna lektura, która z powodzeniem pozwoli się zachwycić geologią oraz ogólnie rozumianą przyrodą.
Znajdziecie ją tutaj: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Planeta-Ziemia-seria-Papierowy-Swiat/150

Ocean. Papierowy Świat
Ocean może się wydawać jeszcze bardziej dopracowany i zaskakujący, choć w dużej mierze zależy to pewnie od tego, po którą książkę sięgniecie w jakiej kolejności. 😉 To część, gdzie sama idea papierowych wycięć i warstw sprawdza się szczególnie pięknie, bo morskie głębiny także często dzielimy w głowach na sfery – niczym tort: na powierzchnię, płyciznę, rafy, głębiny, aż do miejsca, w którym dno zostaje pochłonięte przez całkowitą ciemność. Książka pozwala stopniowo schodzić niżej, zaglądać za klapki i odkrywać kolejne fragmenty podwodnego świata.
Ilustracje przygotowała Gail Armstrong, londyńska artystka specjalizująca się w papierowej inżynierii oraz ilustracji przestrzennej. Tego rodzaju umiejętności pozwalają pokazać jednocześnie lekkość podmorskich krain, ich subtelne ruchy oraz rozmaite tajemnice. Falom, rybom, roślinom, zwierzętom żyjącym blisko brzegu czy morskim stworzeniom nie potrzeba fotograficznego realizmu, żeby uchwycić ich znaczenie dla środowiska.




Warto jednak docenić, że Ocean nie jest wyłącznie ładną pozycją. To książka, która pomaga uporządkować podstawową wiedzę, zachęca do zadawania pytań i może być świetnym początkiem rozmów o ekosystemach, głębinach, różnorodności biologicznej oraz ochronie mórz.
Znajdziecie ją tutaj: https://wydawnictwo-tekturka.pl/pl/p/Ocean-seria-Papierowy-Swiat/149
Dlaczego warto sięgnąć po Papierowy Świat?
Jeżeli szukacie publikacji, które nie tylko przekazują wiedzę, ale także same w sobie stają się małym doświadczeniem odkrywania, ta seria będzie dla Was. To książki, które dzieci oglądają z wielkim zaangażowaniem, zaglądają pod klapki i odkrywają warstwy ilustracji, a później wielokrotnie do nich wracają, żeby sprawdzić, co jeszcze mogło im umknąć.
Dzięki temu nauka o planecie, oceanach, żywiołach, ekosystemach i zjawiskach przyrodniczych nie przypomina szkolnego podręcznika, ale interaktywną wystawę od której ciężko oderwać oczy. W czasach, gdy tak wiele treści edukacyjnych oferuje się dzieciom w formie elektronicznej, Papierowy Świat przypomina, że dobrze zaprojektowana książka wciąż potrafi zachwycić, zatrzymać uwagę i równie skutecznie rozbudzić ciekawość, co film.
Polecam tę serię dzieciom powyżej 6. lat.
Z kodem zniżkowym: tekturka15 otrzymacie 15% zniżki na stronie Wydawnictwa Tekturka. Promocja ważna jest do końca maja.
FAQ, czyli pytania, na które warto znać odpowiedzi
Czym jest seria Papierowy Świat?
Papierowy Świat to popularnonaukowa seria książek dla dzieci, w której wiedza została połączona z efektowną formą papierowych wycięć, klapek i przestrzennych rozkładówek. Dzięki temu dzieci mogą poznawać świat nie tylko przez czytanie, ale także przez oglądanie i odkrywanie ilustracji.
O czym jest książka Planeta Ziemia. Papierowy Świat?
Planeta Ziemia. Papierowy Świat opowiada o budowie naszej planety, zjawiskach przyrodniczych i geologicznych. Dzieci mogą zobaczyć m.in. przekroje Ziemi, wulkany, rzeki oraz mechanizmy, które kształtują krajobraz.
O czym jest książka Ocean. Papierowy Świat?
Ocean. Papierowy Świat zabiera czytelników pod powierzchnię wody i pokazuje różne warstwy morskiego świata: od wybrzeży i płycizn po głębiny. To książka o stworzeniach morskich, ekosystemach, różnorodności biologicznej i tajemnicach oceanu.
Dla jakiego wieku są książki Ocean i Planeta Ziemia z serii Papierowy Świat?
To książki odpowiednie przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, szczególnie tych, które lubią publikacje z okienkami, wycięciami i elementami do odkrywania.
Czy Ocean i Planeta Ziemia to książki edukacyjne?
Tak, obie książki mają charakter edukacyjny i popularnonaukowy. Nie są jednak klasycznymi encyklopediami. Wiedza została tu podana w atrakcyjnej, wizualnej i interaktywnej formie, która zachęca dzieci do samodzielnego odkrywania świata.
Czy trzeba znać wcześniejszy tom serii Papierowy Świat?
Nie. Każdy tom serii można czytać i oglądać niezależnie. Planeta Ziemia i Ocean nie wymagają znajomości wcześniejszej części o kosmosie, choć razem tworzą bardzo spójną serię popularnonaukowych książek o świecie.









