fbpx

Przygody Rysia i Krzysia – uświadamiająca seria dla dzieci

Przygody Rysia i Krzysia – uświadamiająca seria dla dzieci

Tytuły: ,,Przygody Rysia i Krzysia. Przyjaciel Pirat”, ,,Przygody Rysia i Krzysia. Zabawa na plaży”

Seria: Przygody Rysia i Krzysia

Autor: Marta Ostrowska

Ilustracje: Szczepan Atroszko

Wydawca: Fundacja Podróże Bez Granic

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Temat niepełnosprawności nie jest najłatwiejszym, o jakim trzeba rozmawiać z dziećmi. Szczególnie, że w literaturze ciągle jest dość mało publikacji, które mogłyby to ułatwić. Na szczęście trafiłam ostatnio na dwie książeczki, które nie dość, że zostały świetnie napisane, to dodatkowo w jasny i ciekawy sposób opowiadają o niepełnosprawności.

 

,,Przygody Rysia i Krzysia” to krótka seria (choć w planach jest kontynuacja!), której głównymi bohaterami są bracia. Tytułowi Ryś i Krzyś niewiele się od siebie różnią – lubią podobne rzeczy i są w podobnym wieku. Wyróżnia ich tylko jedna rzecz – jeden z chłopców ma niesprawne nogi. Zupełnie nie przeszkadza im to jednak w korzystaniu z uroków życia i miłym spędzaniu czasu! 

 

Książki zostały napisane przez Martę Ostrowską i zilustrowane przez Szczepana Atroszko. Wydała je z kolei Fundacja Podróże Bez Granic, która ,,zajmuje się promocją oraz wdrażaniem niekonwencjonalnych form rehabilitacji oraz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością (…)” – jak możemy przeczytać na ostatniej stronie pozycji.

 

 

,,Przygody Rysia i Krzysia. Przyjaciel Pirat” to pierwsza z serii opowiastka, w której poznajemy trzeciego, równie ważnego bohatera. Chłopcy są bardzo podekscytowani, bo rodzice obiecali im niespodziankę. Po emocjonującym poranku, w którym czytelnik może obserwować codzienność Rysia i Krzysia oraz ich rodziców, wszyscy wsiadają do samochodu i jadą w tajemnicze miejsce. 

 

Okazuje się, że tą niespodzianką był pies – wyjątkowy pies Pirat, który będzie teraz nie tylko najlepszym przyjacielem całej rodziny, ale także stanie się psem terapeutycznym, a wkrótce i asystującym dla niepełnosprawnego Rysia.

 

 

 

Muszę przyznać, że autorce udało się w tej krótkiej przygodzie przemycić bardzo dużo ciekawych i ważnych informacji na temat roli takich psów w życiu dzieci z niepełnosprawnościami, ale także wątków o odpowiedzialności jaką posiada każdy opiekun czworonoga. 

 

 

Podobnie wygląda kwestia z drugą książką – tutaj także znajdziemy mnóstwo przykładów na to, jak wygląda codzienność niepełnosprawnych. Choć ,,Przygody Rysia i Krzysia. Zabawa na plaży” to raczej lektura wakacyjna (letnie wylegiwanie się na plaży w Gdyni to coś, z czego zdecydowanie byłabym teraz zadowolona), to  pokazane tutaj relacje i zachowania są jednak uniwersalne i sprawdzą się o każdej porze roku.

 

W tej części chłopcy wraz z mamą i Piratem wybiorą się nad morze. Dzięki odpowiednim udogodnieniom będą mogli przejechać przez plażę, a Ryś za sprawą specjalnego pojazdu udostępnionego przez ratownika, będzie miał szansę popływać z rówieśnikami w wodzie. Bohaterów czeka także przejazd autobusem, a czytelnik nauczy się rozróżniać flagi powiewające na plaży i informujące o konkretnych warunkach pogodowych (i nie tylko).

 

 

 

Dodatkowo każda z książek zawiera proste i tematyczne zadania aktywizujące. 

 

Zarówno ,,Przyjaciel Pirat” jak i ,,Zabawa na plaży” to ciekawe, ale i ważne książki, które będą bardzo przydatne podczas rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności. Uzmysłowią w jaki sposób nie należy zwracać się do osób poruszających się na wózku oraz jak swobodnie można spędzać z nimi czas! 

 

Polecam całą serię czytelnikom powyżej 4 roku życia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie poświęconej Rysiowi i Krzysiowi: https://www.rysikrzys.pl

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--