Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach – recenzja

Tytuł: ,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”

Autorzy: Witold Przewoźny, Monika Michaluk

Ilustracje: Michał Stachowiak

Wydawnictwo: ALBUS

Rok wydania: 2018

Objętość:więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nasz kraj ma fascynującą historię i jeszcze ciekawszą kulturę! Społeczności, które rodziły się setki lat temu, dały podwaliny naszemu państwu. My, czyli współczesne pokolenia możemy teraz sięgać do tamtych czasów z perspektywy wspaniałej literatury.

 

,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” to książka, jakiej zdecydowanie jeszcze nie było. To zachwyt nad folklorem, ukłon w stronę natury oraz przede wszystkim wielki hołd złożony ludziom, którzy ciężką pracą pomogli zbudować naszą przyszłość.

 

Autorami książki są Witold Przewoźny oraz Monika Michaluk, a za piękną stronę wizualną odpowiada Michał Stachowiak.

 

 

 

 

Narratorem całości została sowa, która wierzy w magię i subtelnie prowadzi czytelników przez fabułę.

 

Podstawową linią chronologiczną ,,Etnogadek, opowiastek o dawnych obrzędach i zwyczajach” są pory roku. W książce kładzie się duży nacisk na czas oraz jego definicje. Podkreśla się różnice w jego postrzeganiu teraz, a kiedyś i wyjaśnia różne astrologiczne zdarzenia, istotne szczególnie dla ludzi żyjących dawniej, nie mających dostępu do kalendarzy czy zegarów.

 

,,Przez setki lat mieszkańcy wsi żyli w zgodzie z przyrodą, którą szanowano i podziwiano. Od niej zależał wszelki los, a człowiek czuł się w świecie tylko małym okruszkiem” Witold Przewoźny, Monika Michaluk, Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, str. 10

 

Książka składa się z dość krótkich bloków tekstu, poprzedzonych wierszami (ogólnie w całej pozycji jest ich naprawdę dużo!). Sporo można się dowiedzieć także od narysowanych na ilustracjach postaci.

 

 

 

 

Na pierwszych stronach wyczytamy o tym, jakie zawody były dawniej uprawiane, dowiemy się o roli bednarza, młynarza, cieśli czy kołodzieja.

 

Książka przeplatana jest krótkimi historyjkami fabularnymi. Jedną z pierwszych jest ta jak konik wpadł w pranie i narobił ambarasu!

 

Można w lekturze odnaleźć także kilka zadań. Dzięki wskazówkom istnieje możliwość samodzielnego wykonania słomianej ozdoby świątecznej, upieczenia pysznych pączków czy ozdobienia pisanek woskiem.

 

Omawianie pór roku autorzy rozpoczynają od zimy, gdzie w poświęconych jej rozdziałach opisują Boże Narodzenie. Wspominają tam o św. Mikołaju i ani przez chwilę nie podważają jego istnienia! Sporo miejsca zajmuje także opis wigilijnych tradycji i obrzędów.

 

Czas zimowy to także karnawał, a tuż po nim nadchodzi wiosna i nadarza się sposobność, żeby pożegnać poprzednią porę roku. Topienie marzanny to pierwszy krok do zbliżającej się Wielkanocy. W poświęconych jej rozdziałach czytelnik sporo dowie się o palmach, pisankach czy śmigusie – dyngusie.

 

Zielone Świątki to już z kolei prawie początek lata, a noc świętojańska to jeden z najbardziej niezwykłych momentów w ciągu roku!

 

Pisząc o jesieni, autorzy skupili się przede wszystkim na związanych z nią jesiennych pracach. Zbiory i gromadzenie żywności na zimę było w dawnych czasach priorytetem, ale nie zapominano także o sprawach duchowych. Jesień to przecież także pora roku, gdzie pamięta się o zmarłych. Z książki dowiemy się, dlaczego Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki mają tak duże znaczenie.

 

 

 

 

,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”  są pięknie wydane i niezwykle bogato ilustrowane! Większość obrazków składa się na bardzo dużo detali. Można się im długo przyglądać i zachwycać mnogością barw i elementów!

 

Jeżeli szukacie książki, która pokaże obraz dawnej Polski, wyjaśni obrzędy i ich etymologię oraz stanie się niezwykłą podróżą po naszym folklorze i kulturze, to ,,Etnogadki” będą idealne!

 

Polecam je dla dzieci już od 5. roku życia.

 

Link do sklepu: https://tusieczyta.pl/pl/ksiazki-6-12-lat/487-etnogadki-opowiastki-o-dawnych-obrzedach-i-zwyczajach.html

 

Poprzedni wpis
Kieszonkowe kasyno – recenzja rodzinnej gry karcianej
Następny wpis
🚉 Wsiąść do pociągu. Europa – recenzja wyjątkowej gry planszowej
Tags: +10, +5, +6, +7, +8, +9, 2018, ALBUS, blog o książkach, Etnogadki, Etnogadki opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, folklor, historia, książka na prezent, książki dla dzieci, kultura, literatura dziecięca, Michał Stachowiak, Monika Michaluk, obrzędy, polska kultura, polskie zwyczaje, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, tradycje, wieś, Witold Przewoźny, Wydawnictwo Albus, zwyczaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja