Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach – recenzja

Tytuł: ,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”

Autorzy: Witold Przewoźny, Monika Michaluk

Ilustracje: Michał Stachowiak

Wydawnictwo: ALBUS

Rok wydania: 2018

Objętość:więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nasz kraj ma fascynującą historię i jeszcze ciekawszą kulturę! Społeczności, które rodziły się setki lat temu, dały podwaliny naszemu państwu. My, czyli współczesne pokolenia możemy teraz sięgać do tamtych czasów z perspektywy wspaniałej literatury.

 

,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach” to książka, jakiej zdecydowanie jeszcze nie było. To zachwyt nad folklorem, ukłon w stronę natury oraz przede wszystkim wielki hołd złożony ludziom, którzy ciężką pracą pomogli zbudować naszą przyszłość.

 

Autorami książki są Witold Przewoźny oraz Monika Michaluk, a za piękną stronę wizualną odpowiada Michał Stachowiak.

 

 

 

 

Narratorem całości została sowa, która wierzy w magię i subtelnie prowadzi czytelników przez fabułę.

 

Podstawową linią chronologiczną ,,Etnogadek, opowiastek o dawnych obrzędach i zwyczajach” są pory roku. W książce kładzie się duży nacisk na czas oraz jego definicje. Podkreśla się różnice w jego postrzeganiu teraz, a kiedyś i wyjaśnia różne astrologiczne zdarzenia, istotne szczególnie dla ludzi żyjących dawniej, nie mających dostępu do kalendarzy czy zegarów.

 

,,Przez setki lat mieszkańcy wsi żyli w zgodzie z przyrodą, którą szanowano i podziwiano. Od niej zależał wszelki los, a człowiek czuł się w świecie tylko małym okruszkiem” Witold Przewoźny, Monika Michaluk, Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, str. 10

 

Książka składa się z dość krótkich bloków tekstu, poprzedzonych wierszami (ogólnie w całej pozycji jest ich naprawdę dużo!). Sporo można się dowiedzieć także od narysowanych na ilustracjach postaci.

 

 

 

 

Na pierwszych stronach wyczytamy o tym, jakie zawody były dawniej uprawiane, dowiemy się o roli bednarza, młynarza, cieśli czy kołodzieja.

 

Książka przeplatana jest krótkimi historyjkami fabularnymi. Jedną z pierwszych jest ta jak konik wpadł w pranie i narobił ambarasu!

 

Można w lekturze odnaleźć także kilka zadań. Dzięki wskazówkom istnieje możliwość samodzielnego wykonania słomianej ozdoby świątecznej, upieczenia pysznych pączków czy ozdobienia pisanek woskiem.

 

Omawianie pór roku autorzy rozpoczynają od zimy, gdzie w poświęconych jej rozdziałach opisują Boże Narodzenie. Wspominają tam o św. Mikołaju i ani przez chwilę nie podważają jego istnienia! Sporo miejsca zajmuje także opis wigilijnych tradycji i obrzędów.

 

Czas zimowy to także karnawał, a tuż po nim nadchodzi wiosna i nadarza się sposobność, żeby pożegnać poprzednią porę roku. Topienie marzanny to pierwszy krok do zbliżającej się Wielkanocy. W poświęconych jej rozdziałach czytelnik sporo dowie się o palmach, pisankach czy śmigusie – dyngusie.

 

Zielone Świątki to już z kolei prawie początek lata, a noc świętojańska to jeden z najbardziej niezwykłych momentów w ciągu roku!

 

Pisząc o jesieni, autorzy skupili się przede wszystkim na związanych z nią jesiennych pracach. Zbiory i gromadzenie żywności na zimę było w dawnych czasach priorytetem, ale nie zapominano także o sprawach duchowych. Jesień to przecież także pora roku, gdzie pamięta się o zmarłych. Z książki dowiemy się, dlaczego Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki mają tak duże znaczenie.

 

 

 

 

,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”  są pięknie wydane i niezwykle bogato ilustrowane! Większość obrazków składa się na bardzo dużo detali. Można się im długo przyglądać i zachwycać mnogością barw i elementów!

 

Jeżeli szukacie książki, która pokaże obraz dawnej Polski, wyjaśni obrzędy i ich etymologię oraz stanie się niezwykłą podróżą po naszym folklorze i kulturze, to ,,Etnogadki” będą idealne!

 

Polecam je dla dzieci już od 5. roku życia.

 

Link do sklepu: https://tusieczyta.pl/pl/ksiazki-6-12-lat/487-etnogadki-opowiastki-o-dawnych-obrzedach-i-zwyczajach.html

 

Poprzedni wpis
Kieszonkowe kasyno – recenzja rodzinnej gry karcianej
Następny wpis
🚉 Wsiąść do pociągu. Europa – recenzja wyjątkowej gry planszowej
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja