Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domu – recenzja

Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domu – recenzja

Tytuł: ,,Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domu”

Autor: Pavla Hanackova

Ilustracje: Linh Dao

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że lasy są płucami Ziemi i dopóki będziemy o nie dbać, będziemy także mogli cieszyć się świeżym i czystym powietrzem. 

 

W kontekście tego, co obecnie dzieje się w Australii, sięgam po książkę – jedną z ostatnich nowości od Wydawnictwa Papilon, która mówi o tym jak ważną rolę pełnią drzewa w naszym codziennym funkcjonowaniu.

 

,,Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów” to obrazkowa opowieść o pewnym chłopcu Antku, który pomógł odnaleźć kilku zwierzakom drogę do domu. Jest ona częścią serii Wiedza. Przygoda. Zabawa. , w której skład wchodzi także pozycja ,,Wody świata”. 

 

 

 

Książka jest przede wszystkim świetną charakterystyką najważniejszych rodzajów lasów dla najmłodszych. Pod pretekstem podróży, autorka Pavla Hanackova krótko opisuje las mieszany, bambusowy, eukaliptusowy, borealny, kolczaste zarośla, las wodorostów oraz las tropikalny. Uwzględnia przy tym kwestie geograficzne, towarzyszącą roślinność oraz zamieszkujące go zwierzęta. 

 

Pewnego dnia Antek zauważa uciekającego przemytnika, który porzucił zwierzęta. Przemytnik jest ewidentnie czarnym charakterem całej książki, choć pojawia się tylko raz. Zwierzaki, którym trzeba pomóc, to: koala, lemur, sójka, panda wielka, leniwiec, wydra oraz rosomak. 

Chłopiec przemierzając różne lasy (a tym samym lepiej je poznając), znajduje dom każdemu z nich. Pokazuje czym jest empatia oraz dobre traktowanie zwierząt. 

 

Z książki dowiemy się wielu ciekawostek. Autorka opowiada nam o porach roku w danym miejscu, o ogromnej roli lasów deszczowych na klimat czy o niezwykłym zapachu lasu eukaliptusowego. 

 

 

 

 

Pozycja jest pięknie zilustrowana przez Linh Dao. Ciepłe obrazki i bajkowi bohaterowie zauroczą najmłodszych czytelników, a niektóre zabawne gesty przedstawionych na stronach zwierzaków – z pewnością też rozśmieszą dorosłych. 

 

,,Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów” to ładnie wydana pozycja, z twardymi stronami i bezpiecznymi rogami, dzięki czemu można zachęcać do samodzielnego jej oglądania dzieci już od 3. roku życia. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/lasy-swiata-pomoz-zwierzakom-wrocic-do-domow

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment