Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści – recenzja

Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści – recenzja

Tytuł: ,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści”

Teksty: Iwona Czarkowska, Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Janusz, Beata Majchrzak

Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz, Artur Nowicki, Agnieszka Żelewska, Aleksandra Chabros

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu 

Ocena: wybitna

 

 

 

Recenzja:

,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści” to niezwykły zbiór czterech opowiadań, które zostały wybrane i nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.

 

To jeden z najbardziej istotnych konkursów literatury dziecięcej w naszym kraju, nie trzeba więc się dziwić, że wybrane teksty są wyjątkowe, a każdy z nich reprezentuje ważne wartości. 

 

 

 

Przygoda rozpoczyna się od ,,Biura Zagubionych Zabawek” autorki Iwony Czarkowskiej z ilustracjami Katarzyny Bajerowicz. To pełna uroku historia o przedszkolnym dozorcy panu Hipolicie Miotełce, który pozbawiony pracy, postanawia założyć niezwykłe miejsce, gdzie drugie życie dostają porzucone lub zagubione zabawki. 

Podkreślone są tutaj takie wartości jak empatia, bezinteresowność, poszukiwanie wartości w ludziach i rzeczach.

 

Kolejna opowieść jest pełną fantazji relacją z wyprawy w kosmos babci, jej wnuczka oraz psa! ,,Kosmiczni odkrywcy Franio i jego babcia” to dziełko Grażyny Bąkiewicz z ilustracjami Artura Nowickiego. 

 

To piękna pochwała odwagi, wyobraźni i tolerancji. Opowiada o różnorodności oraz atutach, jakie ona ze sobą niesie. Franio z babcią odwiedzają różne planety, i choć przestrzegani są przez innych – zawsze udaje im się dostrzec wartość w mieszkańcach, do których ktoś wcześniej był uprzedzony. 

 

 

 

Jeżeli miałabym wybrać najsłabszy tytuł, to wskazałabym niestety na ,,Misiostwo świata” Grzegorza Janusza z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. To po prostu zbiór bardzo wielu krótkich historii, które nie są ściśle ze sobą powiązane. Jedne są bardzo ciekawe, inne kończą się za szybko lub ich puenta nie jest wystarczająca zaznaczona. 

 

Tytuł ten wypada najbardziej blado na tle pozostałych, nie znaczy jednak, że nie ma nic do zaoferowania. Jestem przekonana, że krótki tekst o bumerangu oraz Hauguście i Haubercie przypadnie do gustu każdemu!

 

Największe wrażenie, ze względu na swój emocjonalny wydźwięk, robi ,,Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” Beaty Majchrzak z ilustracjami Aleksandry Chabros. To tytuł, o którym z pewnością wielu z Was udało się słyszeć już wcześniej. 

Składa się on na 5 zagadnień ujętych w formie bajek oraz głównego bohatera – Błękitnego Psa, który jest wyimaginowanym przyjacielem dzieci w trudnych życiowych sytuacjach. 

 

Przeczytamy tutaj opowieść o niewidomej dziewczynce, chłopcu, który ma problemy z nauką, niepełnosprawnościach, a także śmierci – ujętej w niezwykle delikatny, ale i piękny sposób. 

Autorka z niezwykłą subtelnością wprowadza czytelników w świat znanych sobie dzieci. Każdorazowo trafia w sedno, jednocześnie udowadniając, że bez względu na sytuację maluchów, każde z nich jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. 

 

 

 

,,Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści” to rzeczywiście wybitny i pięknie wydany zbiór, który sprawi wielką radość zarówno czytającym jak i słuchającym. 

 

Doskonale sprawdzi się w roli prezentu, będzie doskonałym początkiem do rozmów na trudne tematy. 

Polecam tę lekturę dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/cala-polska-czyta-dzieciom-najpiekniejsze-opowiesci-0

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment