Abecadło pod lupą – recenzja

Abecadło pod lupą – recenzja

Tytuł: ,,Abecadło pod lupą”

Tekst: Eugenia Wasylczenko

Ilustracje: Eugenia Wasylczenko

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Weźmy sobie litery pod lupę i dowiedzmy się, jaki wyraz zaczyna się na jaką samogłoskę lub spółgłoskę! 

 

Widziałam już wiele książek, których zadaniem jest nauczyć najmłodszych rozpoznawania liter i zachęcić do oswojenia się z nimi. Sposób jednak, jaki wykorzystano w ,,Abecadło pod lupą” jest niebanalny i z pewnością godny uwagi!

 

Autorką książki jest Eugenia Wasylczenko, która przygotowała ją na swój projekt dyplomowy. Co prawda metoda kluczowania za pomocą koloru jest już znana z dzieł przede wszystkim Carnovsky’ego, który specjalizuje się w tego typu efektach. 

Trzeba jednak przyznać, że i w przypadku ,,Abecadła pod lupą” użyto jej w słusznym i uzasadnionym celu!

 

 

 

 

Do książki dołączono kartonik w kształcie lupy z czerwoną folią zamiast szkła. Każda rozkładówka składa się z wielu obiektów z podpisami po lewej stronie i dużej litery po prawej. We wnętrzu litery umieszczono przedmioty, które są na pierwszy rzut oka trudne do rozpoznania. Dopiero przy użyciu lupy stają się wyraźne i można je nazwać!

 

Wszystkie obiekty umieszczone w danej literze, rozpoczynają się od samogłoski lub spółgłoski we wnętrzu, której się znajdują. 

 

Nie są to jednak banalne wyrazy, które jako pierwsze przychodzą zazwyczaj człowiekowi na myśl. Autorka pokusiła się także o bardziej ambitne obiekty, a czasami nawet połączyła przymiotniki z rzeczownikami, rzeczowniki z rzeczownikami lub nawet przymiotnik, rzeczownik oraz rzeczownik, dzięki czemu powstały zabawne i dobrze zapamiętywalne pary i kombinacje, takie jak – brzoskwiniowy bałwan w błocie, eukaliptusowe emu, hipopotam na huśtawce czy stokrotkowe słońce.

 

Książka zawiera wszystkie podstawowe litery z alfabetu bez polskich znaków oraz bez X i Y. 

 

 

 

 

Pozycja pomoże więc nie tylko w nauce abecadła, ale przyczyni się także do lepszego poznania wielu nowych pojęć, rzeczy czy zjawisk. Korzystając z nią wspólnie ze starszym rodzeństwem lub rodzicami, maluchy dowiedzą się czym jest eustoma, tukan, narwal, ikebana, ebonit czy ameba. 

 

Dzięki twardej oprawie i ładnemu wydaniu książka świetnie sprawdzi się także jako prezent.

Polecam ją dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-441-Abecadlo-pod-lupa.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment