Poznaj z nami cztery pory roku – recenzja

Poznaj z nami cztery pory roku – recenzja

Tytuł: ,,Poznaj z nami cztery pory roku”

Autor: Susanne Riha

Ilustracje: Susanne Riha

Tłumaczenie: Emilia Skowrońska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Książka o porach roku? Było takich mnóstwo! Dlaczego akurat ,,Poznaj z nami cztery pory roku” jest warta uwagi?

 

Susanne Riha podzieliła książkę nie tylko według zmieniających się pór roku, ale także uwzględniła w swojej klasyfikacji miesiące oraz rozwinęła kilka przyrodniczych ciekawostek.

Pozycja rozpoczyna się od marca, kiedy rozkwita wiosna, a dzień i noc trwa dokładnie tyle samo. Każdemu miesiącowi poświęcono dokładnie jedną rozkładówkę. 

 

Oprócz kilku zdań o tym, jakie zmiany są w ciągu tych dni najbardziej zauważalne, można także obejrzeć zarówno zwierzęta, owady jak i rośliny, dla których jest to wyjątkowy czas w ciągu roku. 

 

 

 

 

W prawym dolnym rogu prawie każdej rozkładówki znajduje się także miejsce na dział ,,Chronimy przyrodę”, w którym można odnaleźć porady i wskazówki, co możemy zrobić, żeby lepiej troszczyć się o środowisko. 

 

Co trzy chronologicznie ułożone miesiące jest także mini rozdział poświęcony kilku wyjątkowym tematom, które autorka zdecydowała się przedstawić nieco szerzej. Przeczytamy tam jak drzewo liściaste zmienia się co kilka miesięcy, jak krąży woda w przyrodzie, dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów, a później wracają oraz dlaczego sen zimowy jest taki ważny i absolutnie nie należy go przerywać. 

 

,,Poznaj z nami cztery pory roku” bardzo wiernie oddaje zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Ma bardzo realistyczne ilustracje, które nieco przypominają dawne elementarze do nauki czytania. Są naprawdę ładne i z pewnością spodobają się wszystkim rodzicom, którzy wychowują swoje dzieci w duchu szkoły Montessori. 

 

Książka pełna jest inspirujących ciekawostek, ale jest to jednak pozycja dla nieco starszego czytelnika. Dużo nauczą się z niej przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

 

 

 

Polecam czytać ją cały rok – jeden rozdział na miesiąc. Mogłaby być ona czymś w rodzaju kalendarza adwentowego, gdzie zamiast otwierania jednego okienka dziennie, czyta się co 30 dni ciekawe informacje na temat konkretnego, rozpoczynającego się właśnie miesiąca.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/poznaj-z-nami-cztery-pory-roku

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment