Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja

Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja

Tytuł: ,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Autor: Phil Wilkinson

Ilustracje: Sarah Horne

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

W poprzedniej recenzji ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” zachwycałam się świeżo wydaną serią książek dla dzieci, które w bardzo bezpośredni sposób, nie uciekając się do metafor, mówią o tym czym jest dojrzewanie. 

 

,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie” to tom przeznaczony dla męskiej części, w którym także można odnaleźć wiele ciekawych odpowiedzi na pytania, których nie zawsze jesteśmy gotowi zadać rodzicom. 

 

 

Autorem tej pozycji jest Phil Wilkinsons, z kolei ilustratorką pozostaje twórczyni także ,,Niezbędnika każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” – Sarah Horne.

 

 

 

 

W książce przeznaczonej dla chłopców wiele mówi się o działaniu hormonów oraz o tym, jak duży mają one wpływ nie tylko na wygląd, ale również na zachowanie. 

 

Autor wymienia etapy dorastania, w trakcie których zmienia się głos, różne części ciała rosną (często nieproporcjonalnie), pogarsza się cera czy pojawiają się kłopoty z zapachem. 

Książka jednak nie poprzestaje na zapewnianiu o tym, że wszystkie te zjawiska są zupełnie normalnymi symptomami dojrzewania, ale także idzie o krok dalej i proponuje rozwiązania, jak z niektórymi można sobie radzić. 

 

W ,,Niezbędniku każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie” można przeczytać w jaki sposób należy się golić (jeśli tego właśnie się chce i potrzebuje), jak walczyć z pryszczami oraz jak panować nad własnymi uczuciami. 

 

Autor tłumaczy także kwestie związane z penisem, jego stopniowym zmienianiem się, erekcjami oraz nowymi myślami. W książce jest także miejsce na rozkładówkę o seksie oraz informacji w jaki sposób należy się zabezpieczać, żeby uchronić siebie i drugą osobę przed ciążą. Stawia się tutaj stosunek nie jako akt wyłącznie odbywany w celu poczęcia dziecka, ale także jako miło spędzany czas przez dorosłych. 

 

 

 

 

Dzieci mogą z książki dowiedzieć się, jak ważna jest świadomość własnej intymności. Autor przestrzega, żeby nie robili niczego, z czym nie czują się dobrze, a kiedy ktoś będzie ich do tego zmuszał – niech odnajdą w sobie siłę, żeby zwierzyć się ze swojego dyskomfortu komuś zaufanemu. 

 

W tej serii naprawdę nie ma tematów tabu. Podobnie jak w części dla dziewczyn, także w tej dla chłopców można przeczytać o płci przeciwnej.

 

,,Niezbędnik każdego chłopca. Jak ogarnąć dojrzewanie” to niezwykle wartościowa lektura, która także powinna być obowiązkowa w szkołach. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/563-niezbednik-kazdego-chlopaka-jak-ogarnac-dojrzewanie.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment