Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka – recenzja

Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka – recenzja

Tytuł: ,,Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”

Seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka

Tekst: Zofia Stanecka

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Tuli Tuli to opiekuńczy duszek, który mieszka na Ziemi i pasjonuje się życiem. To także nowa seria dla najmłodszych, z której będzie można dowiedzieć się jeszcze więcej o przyrodzie i jej aspektach.

 

,,Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” to nowość duetu Zofii Staneckiej oraz Magdaleny Kozieł-Nowak.

 

Twarde tekturowe strony książki, nie za długa objętość i przede wszystkim treść, której brakuje w typowych książkach przyrodniczych!

Tutaj poznamy historię małego żółwia Pikina – od chwili, kiedy jego mama składa jajeczko w piasku, do momentu ponownego spotkania rodziny na pełnym oceanie.

 

 

 

 

W trakcie swojego dorastania nasz bohater sporo dowie się o otoczeniu, a dzięki uwagom spotkanych zwierząt, sporo zyska na tym także czytelnik.

 

W ,,Żółwiku z oceanu” przyrodnicze ciekawostki przeplatają się z fabułą. Nie jest ona jednak abstrakcyjna. Wszystko to, co przytrafia się małemu żółwiowi, mogłoby przydarzyć się naprawdę każdemu innemu żółwiowi jego gatunku.

 

Książka zawiera takie informacje, jak już wcześniej wspomniany sposób narodzin żółwików i ich odważny, ale i niebezpieczny bieg do wody. Spotkanie Pikina z rafą koralową oraz ciekawostkami dotyczącymi żyjących w niej zwierząt i roli jaką spełnia  w oceanie.

 

Często na skraju rozkładówek znajdują się białe paski z dodatkowymi pytaniami, które nawiązują do tego, co widać na obrazku. Można z nich dowiedzieć się np. jakie zwierzęta składają jaja, jakie ptaki żyją nad oceanem czy chociażby co jedzą żółwie zielone.

 

Opowieść kończy się mapą świata z zaznaczonymi oceanami i wieloma ciekawostkami oraz ilustracjami wybranych zwierząt, które w nich żyją.

 

 

 

 

 

Książka wypełniona jest pięknymi kolorowymi ilustracjami. Co prawda przedstawione postacie są bardziej bajkowe, niż realistyczne, ale wspólnie z pokazaną w tej pozycji historią tworzą bardzo udane połączenie.

 

Pikin pokaże najmłodszym czytelnikom jak żyje się w oceanie, jak to jest być żółwiem oraz dlaczego takie ważne jest dbanie o środowisko.

 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 2. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/zolwik-z-oceanu-tuli-tuli-opowiada-kto-gdzie-mieszka/2712/ksiazka.html#.XVwrG5MzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment