Hela Foka. Historie na fali – recenzja przedpremierowa!

Hela Foka. Historie na fali – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Hela Foka. Historie na fali

Autor: Renata Kijowska

Ilustracje:  Anna Łazowska

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją ,  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Renata Kijowska po ogromnym sukcesie swojego debiutu ,,Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry kontynuuje walkę o uświadamianie najmłodszych w dziedzinie ekologii oraz polskiej przyrody.

 

Akcja ,,Heli Foki. Historie na fali”, w przeciwieństwie do poprzedniej lektury, przenosi się na północ naszego kraju. Kluczową rolę odgrywa tu Morze Bałtyckie, w którym zamieszkuje wiele zwierząt. Jednym z nich jest tytułowa bohaterka – Hela, foka szara, której los zależy niestety w większości od woli człowieka.

 

 

 

Pamiętając, jak duże wrażenie zrobiła na mnie opowieść o ,,Kubie Niedźwiedziuw której fabuła przeplata się ze wstawkami naukowymi, ucieszyłam się, że tutaj ten pomysł także został zastosowany.

 

Autorka przygotowała dla czytelników całą masę bardzo ciekawie przedstawionych faktów, ciekawostek oraz ważnych informacji, które sprawiają, że stajemy się bardziej odpowiedzialni i wrażliwi na losy wielu niewinnych zwierząt.

 

Opowieść o Heli uczy empatii, pozwala spojrzeć obiektywnie na ich zwyczaje oraz zwraca uwagę jak reagować w przypadku, kiedy natniemy się na potrzebującą foczkę.

 

 

 

 

 

Z drugiej strony to także książka niezwykle emocjonalna, momentami nawet szokująca. Możemy przeczytać w komentarzu autorki, że opisywane sytuacje z lektury są prawdziwe, a to znaczy, że zachowanie wielu ludzi jest karygodne. To, jak mało osób troszczy się o ekologię jest jedną kwestią, ale sam fakt, jak wielu turystów zaśmieca morze, krzywdzi zwierzęta, nie ma w sobie empatii i nie liczy się z konsekwencjami, jest już wysoko zatrważające.

 

,,Hela Foka. Historie na fali” to książka, która doskonale uświadamia, opowiadając historię o małej foczce, która wychowana przez Fokarium w Helu, wypuszczona do morza, przeżywa mniej lub bardziej szczęśliwe chwile.

 

Przy okazji dzieci czytające tę opowieść, mogą dowiedzieć się co stanowi dla niej zagrożenie, czego absolutnie nie wolno robić na plaży oraz jak się zachowywać, kiedy osobiście taką foczkę się spotka.

 

,,Hela Foka. Historie na fali” to także historia o przyjaźni, wolności, trosce i o ludziach z ogromnymi sercami, którzy wiele poświęcają, żeby zwierzęta były bezpieczne. W książce pojawia się wątek kłamstwa w słusznej sprawie oraz zgrabnie zostały rozrysowane wewnętrzne przemiany postaci.

 

Finalnie w historii widać iskierkę nadziei, która zbudowana na kompromisach złoży się na szczęśliwe zakończenie i pozwoli zarówno zwierzętom, jak i ludziom żyć obok siebie w przyjaźni.

 

 

 

 

 

,,Hela Foka. Historie na fali” to także ilustracje. Podobnie jak w poprzedniej książce, tak i tutaj duet: autorka + ilustratorka sprawdził się doskonale. Anna Łazowska wykonała dużo pięknych obrazków, które doskonale wzbogacają historię. Dzieci mają okazję zobaczyć wiele szczegółów z wyglądu zwierząt, ale zachowany został w ilustracjach także bajkowy wydźwięk, dzięki czemu całość jest jeszcze bardziej przystępna i miła w odbiorze.

 

Polecam Helę i jej przyjaciół dzieciom powyżej 5. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/hela-foka-historie-na-fali-renata-kijowska-141154

OFICJALNA PREMIERA: 03.06.2019

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment